powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. OFF-Północna online wkrótce

Pierwszy weekend OFF/ON - wirtualnej odsłony Festiwalu OFF-Północna - to dwa spektakle trójmiejskiej fundacji Pomysłodalnia: "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy" oraz "Być jak Charlie Chaplin".

Powrót do archiwalnych spektakli i rozmowy z artystami, to pomysł Teatru Muzycznego na festiwal w czasie kwarantanny. Start 17 kwietnia.

Po świętach w Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpocząć się miała czwarta już odsłona Festiwalu OFF-Północna.

- Z żalem podjęliśmy decyzję o jej przełożeniu na przyszły rok - przyznaje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. - Poprzednie edycje cieszyły się dużą i wciąż rosnącą popularnością, upewniając nas, że spotkania z repertuarem spoza głównego nurtu to znakomita propozycja dla naszej publiczności, dlatego postanowiliśmy wrócić do wybranych spektakli z ubiegłych lat - tłumaczy.

Wirtualny projekt festiwalowy OFF/ON, w ramach którego zaprezentowane zostaną przedstawienia z poprzednich edycji festiwalu, rozpocznie się 17 kwietnia, a więc w weekend, od którego miał trwać festiwal.

- Zaprosimy fanów repertuaru z nurtu off do podróży w czasie - zapowiada Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu. - Proponujemy ponowne spotkanie z najciekawszymi tytułami i twórcami z ostatnich trzech lat - wyjaśnia.

Archiwalne spektakle opublikowane zostaną na blogu Muzyczny Wirtualnie (tmlodz.com), który stał się internetową siedzibą teatru na czas, kiedy jego widownia zamknięta jest dla publiczności. W każdy weekend zobaczyć będzie można dwa tytuły. W piątek, 17 kwietnia, o g. 17.50 zaplanowana jest krótka inauguracja - wstęp od organizatorów przypominający ideę festiwalu. Po niej, o g. 18.00, opublikowany zostanie pierwszy spektakl "This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy". Na scenie dwoje czołowych solistów Teatru Muzycznego w Gdyni - Renia Gosławska i Krzysztof Wojciechowski. Oboje awangardowi, twórczy, wszechstronnie uzdolnieni, multiinstrumentaliści, z imponującym dorobkiem artystycznym. Ich spektakl złożony z aranżacji znanych utworów, często rozwiniętych o spontaniczne improwizacje, pokazuje ich nowe sensy, dalekie od stereotypowych wyobrażeń rozumienie miłości: innych partnerów, nowe sytuacje, nieoczekiwane zakończenia i konteksty. Rozmowę z realizatorami spektaklu będzie można obejrzeć również w piątek o g. 19.30.

Kolejny dzień to publikacja spektaklu "Być jak Charlie Chaplin" - zaplanowana na g. 18.00 i spotkanie online z jego twórcami - o g. 19.30.

Monodram w wykonaniu Mateusza Deskiewicza, aktora Teatru Muzycznego w Gdyni, to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego jest od dawna ikoną popkultury, a melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik to jego szeroko rozpoznawalne atrybuty. I właściwie niewiele więcej wiadomo na temat tego wybitnego artysty - dalej pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Do dziś próbuje się ustalić, kim był ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser. Scenariusz Piotra Wyszomirskiego, napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst przygotowany został dla konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości.

Oba tytuły prezentowane były przez fundację Pomysłodalnia w ramach OFF-Północna 2017, a każdy z nich będzie można oglądać przez 48 godzin w platformie YouTube, w osobnej zakładce na blogu Muzyczny Wirtualnie oraz na oficjalnej stronie festiwalu. Szczegóły kolejnych weekendów programu wirtualnej edycji festiwalu prezentowane będą na stronie www.offpolnocna.com.