powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chorzów. Miejskie instytucje kultury na czas kwarantanny

Chorzowskie instytucje kultury, zamknięte dla publiczności na czas walki z epidemią, prowadzą działalność online. Na ich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych oferują różne formy rozrywki i edukacji kulturalnej.

Muzeum w Chorzowie uruchomiło specjalną zakładkę "Spotkania w trudnych czasach". Można w niej znaleźć materiały (teksty, filmy, ikonografie) o zasobach muzeum, historii oraz sztuce (http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/410-spotkania-w-trudnych-czasach).

Na swojej stronie internetowej, profilu facebookowym oraz kanale YouTube muzeum publikuje również krótkie wykłady z pogranicza nauki i sztuki pt. "U źródeł wyobraźni" autorstwa Jacka Kurka.

Z kolei na stronie internetowej muzeum, w zakładce "Lekcje muzealne online". można poczytać o historii regionu (http://www.muzeum.chorzow.pl/pl/422-lekcje-muzealne-online).

Na facebookowym profilu muzeum można na bieżąco zapoznawać się z artykułami i działalnością Muzeum w czasie kwarantanny. W najbliższym czasie planowany jest również livestreaming "Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu" (https://www.facebook.com/MuzeumwChorzowie/).

Spotkania live z artystami, spektakle i warsztaty

Chorzowskie Centrum Kultury przygotowało multimedialną ofertę opartą o najbardziej popularne i najciekawsze wydarzenia oraz działania edukacyjne, jakie realizuje na co dzień. Są to: spektakle, koncerty, warsztaty i działania artystyczne oraz spotkania live z artystami, które są dostępne na stronie internetowej instytucji i w mediach społecznościowych.

Na stronie Chorzowskiego Centrum Kultury (www.chck.pl) w zakładce CHCK ONLINE, można w każdej chwili zobaczyć udostępnione archiwalne spektakle. Stworzona została także strona internetowa pod adresem: www.oczywisciekultura.pl, gdzie Chck dzieli się przykładami kultury online.

Wirtualny wernisaż, konkurs dla dzieci

Galeria Sztuki MM w Chorzowie w poniedziałek 6 kwietnia otworzyła wirtualną wystawę prac Klaudii Laty z cyklu Wiosna Młodych. Wystawa będzie czynna online do 27 kwietnia. Dzieła malarki dostępne są na Facebooku, profilu na Instagramie oraz kanale na Youtubie Galerii MM. Szczegóły: http://www.galeriamm.eu/

Klaudia Lata jest absolwentką ASP w Katowicach. W 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom w pracowni malarstwa prof. Ireneusza Walczaka, dyplom dodatkowy uzyskała z rysunku w pracowni prof. Janusza Karbowniczka. Obecnie jest uczestniczką studiów doktoranckich na tej uczelni.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) ogłosiło konkurs dla dzieci mieszkających bądź uczących się w Chorzowie na komiks o tematyce hutniczej pod nazwą: "Nie uwierzycie, co się dzieje w hucie". Do konkursu stanąć mogą uczniowie w trzech kategoriach wiekowych, a komiks wykonać można samodzielnie bądź w zespole rodzinnym. Historyjkę, której długość przekroczyć nie może pięciu stron A4 należy przesłać na adres kontakt@muzeumhutnictwa.pl w formie zdjęcia lub skanu do 26 kwietnia. Szczegóły: https://www.facebook.com/muzeum.hutnictwa

Ponadto Muzeum prezentuje swoje zasoby na profilu fejsbukowym zachęcając czytelników do dzielenia się również swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z dziedzictwem przemysłowym Chorzowa.

Jak wspólnie spędzać czas

MDK Batory organizuje projekt pn. #animatorpoleca, gdzie każdy z animatorów przygotowuje film instruktażowy dla rodzin, pokazując jak można kreatywnie wspólnie spędzać czas nie wychodząc z domu.

- Zachęcamy rodziców do wysyłania nam zdjęć prac dzieci przez Facebook tak, aby stworzyć podsumowującą digitalną prezentację. W każdy czwartek udostępniamy dawne nagrania z koncertów lub festiwali i wspólnie przeżywamy je nowo, wspominając te wydarzenia. Udostępniamy materiały nagrane przez uczestników zajęć oraz naszych instruktorów, którzy pokazują jak ćwiczą w prezentujących poznane figury i kroki taneczne - informuje instytucja.

Natomiast zajęcia istniejących już zespołów i grup prowadzone są za pomocą wideo - konferencji przez Skypa z członkami zespołów i grup. Szczegóły: www.mdkbatory.pl

Miejska Biblioteka Publiczna od 6 kwietnia wypożycza książek w formacie e-book na wskazany adres e-mailowy. Ponadto na stronie internetowej www.biblioteka.chorzow.pl można znaleźć informacje o spotkaniach autorskich (w sieci) i polecanych książkach.

Teatr Rozrywki (będący instytucją województwa śląskiego) na swoim profilu na Facebooku udostępnia czytanki dla dzieci oraz fragmenty swoich widowisk w ramach akcji #rozrywkadośniadania.