powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera pierwszego odcinka cyklu operaOK!

11 kwietnia o godz. 19.00 na fanpage'u i kanale YouTube Warszawskiej Opery Kameralnej będzie można obejrzeć premierowy odcinek operaOK! - opery przyjaznej, dostępnej dla każdego, w każdym miejscu, dowolnym czasie i towarzystwie.

To cykl premierowych video-instalacji barokowych i klasycznych oper realizowanych w obecnym czasie izolacji. Wychodząc od zaistniałej na świecie sytuacji (zamknięcia nas w domach, kontaktów możliwych tylko online), wynikającej z obostrzeń wprowadzonych ze względu na pandemię związaną z wirusem COVID-19, Warszawska Opera Kameralna otwiera projekt operaOK! i tworzy nową jakość artystyczną w sieci.

Dziesięć dzieł muzycznych powstałych w XVII i XVIII wieku - od "L'Orfeo" (1607 r.) C. Monteverdiego, przez "Dido and Enea" (1689 r.) H. Purcella czy "Il Trionfo del Tempo e del Disinganno" (1707 r.) G. F. Händla po "Castora i Polluxa" (1754 r.) J.-P. Rameau oraz "Don Giovanniego" (1787 r.) W. A. Mozarta - ukazanych zostanie w twórczej egzemplifikacji, możliwej do zrealizowania w chwili obecnej. Oznacza to, że elementy składowe inscenizacji (nagrania dźwiękowe, filmy, elementy scenografii) powstają całkowicie online a poszczególne elementy zostaną połączone w całość dopiero podczas montażu.

Świadomi trudności, jakie są związane z produkcją jednego choćby tytułu w obecnym czasie, decydujemy się stworzyć cykl tak, by pokazać różnorodne możliwości inscenizacyjne i interpretacyjne. Każdy tytuł zostaje skrócony do niezbędnego minimum (30 minut) a wyznacznikiem skrótów są: czas, sposób realizacji (nie każdy fragment muzyczny jest przystosowany do wykonania online) oraz spójność wypowiedzi artystycznej - nie ingerującej w zapis muzyczny przygotowany przez solistów, instrumentalistów MACV, zespół wokalny WOK pod twórczą opieką Marcina Sompolińskiego.

Decydujemy się na ryzyko artystyczne, bo nie chcemy pozostać bezczynni. Powaga sytuacji, skala rozprzestrzeniania się wirusa dotykająca najmocniej kraj, który zrodził operę - Włochy, skłonił nas do jakiejś formy reakcji wobec rzeczywistości. A ponieważ to, co mamy, czyli nasza wyobraźnia, warsztat, odwaga, potrzeba tworzenia wciąż nie zostały nam zabrane, chcemy dać świadectwo tego, co możliwe tu i teraz we wspólnotowym doświadczaniu i przeżywaniu sztuki.

W rozmowach i dyskusjach o tym projekcie, pojawiło się hasło "Born by heart, made in home" (copyright by Marcin Stefaniuk, inspektor MACV). Doskonale oddaje to, co właśnie robimy. Mając nadzieję, że twórczość w świecie rzeczywistym pozostaje wciąż w naszym zasięgu, na razie zapraszamy do spotkania z operą barokową w świecie wirtualnym.

Tomasz Cyz

kurator cyklu operaOK!

***

operaOK!

vol. 1

Claudio Monteverdi

"L'ORFEO" [fragmenty]

Orfeusz: Krystian Adam Krzeszowiak

Eurydyka: Ewa Majcherczyk

Messaggiera: Marta Brzezińska

Pluton: Dawid Biwo

koncepcja i reżyseria: Tomasz Cyz

kierownictwo muzyczne: : Marcin Sompoliński

scenografia / makieta: Anna-Maria Karczmarska, Mikołaj Małek

video: Hektor Werios

montaż: Adam Synyszyn

ruch figur: Weronika Bartold

tłumaczenie / napisy: Tomasz Cyz

Instrumentaliści MACV:

Grzegorz Lalek - skrzypce

Radosław Kamieniarz - skrzypce

Marcin Stefaniuk - altówka

Jakub Kościukiewicz - wiolonczela, basso continuo

Anna Bator - kontrabas

Henryk Kasperczak - teorba

Ewa Mrowca - klawesyn, basso continuo

Marcin Zieliński - organy

Gustavo Gargiulo - cynk

Aneta Mścisz - trąbka barokowa

Piotr Wawreniuk - puzon

Jarosław Kopeć - instrumenty perkusyjne

Zespół Wokalny WOK:

Ewa Kuryłowicz, Sylwia Stępień - soprany

Ewa Puchalska, Kinga Głogowska - mezzosoprany

Dorota Solecka , Ewelina Rzezińska - alty

Tomasz Grygo, Piotr Jakacki, Aleksander Słojewski - tenory

Krzysztof Matuszak, Piotr Pieron - basy

Kierownik Zespołu Wokalnego WOK: Krzysztof Kusiel-Moroz

Realizacja dźwiękowa: Piotr Madziar

Kierownictwo produkcji: Paulina Mastalerz