powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Obchody 40-lecia Cricoteki

Planowane na grudzień uroczystości z okazji 40-lecia Cricoteki mają przyjąć formę spotkania starych przyjaciół i wspomnień przypomnienia najważniejszych wydarzeń działalności instytucji - przekazał w poniedziałek Ośrodek Dokumentacji Sztuki Kantora w Krakowie.

W przesłanej PAP informacji przypomniano, że 6 kwietnia przypada 105. rocznica urodzin Tadeusza Kantora, wybitnego reformatora teatru. W grudniu zaś Cricoteka będzie świętować 30-lecie śmierci artysty. Obie daty są w roku 40-lecia Ośrodka Dokumentacji Sztuki Kantora - Cricoteki.

"Przygotowania do obchodów w drugiej połowie roku zostały zdeterminowane sytuacją na świecie. Planowane w grudniu uroczystości mają przyjąć formę spotkania starych przyjaciół, będącego okazją do przypomnienia najważniejszych wydarzeń z 40-letniej działalności instytucji" - czytamy w poniedziałkowej informacji Cricoteki.

Zapowiedziano, że program będzie na bieżąco komunikowany w kanałach informacyjnych Cricoteki - na stronie cricoteka.pl i w mediach społecznościowych.

19 stycznia 1980 r. Tadeusz Kantor osobiście zainaugurował istnienie Cricoteki jako Ośrodka Teatru Cricot 2. W pierwszej siedzibie przy ul. Kanoniczej artysta zdeponował zbiór przedmiotów i kostiumów ze swoich spektakli, własnych pism teoretycznych, rysunków, rejestracji wideo, recenzji, czasopism i książek.

Sam wyznaczył kierunki jej działania jako placówki o charakterze "bezprecedensowym, łączącej w swoim kształcie i funkcji: sferę wizualną (ekspozycja, kolekcja, rekonstrukcje sytuacji scenicznych), naukowo-archiwalną (archiwum, czytelnia), dydaktyczną (odczyty, prace studyjne, atelier doświadczalne), pozostawiając równocześnie miejsce na żywe wydarzenia artystyczne".

Te założenia Cricoteka realizuje do dziś; przez 30 z 40 lat istnienia - bez udziału jej zmarłego w 1990 r. założyciela. Od 12 września 2014 r. działa w nowoczesnej siedzibie przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie.

Cricoteka podobnie jak inne instytucje kultury w Polsce i większość w Europie musiała zawiesić działalność z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2.