powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gorzów Wlkp. Teatr rozpoczyna wirtualnie sezon żużlowy

5 kwietnia Teatr im Osterwy zaprasza wszystkich fanów żużla i sztuki teatralnej na wirtualne rozpoczęcie sezonu żużlowego.

Startujemy w niedzielę o 20.00. W tym czasie odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook i You Tube) spektaklu "ZAPACH ŻUŻLA" (na zdjęciu) Iwony Kusiak w reżyserii Jacka Głomba w wykonaniu Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego.

Premiera spektaklu odbyła się 23 kwietnia 2010 r.

Spektakl jest luźno inspirowany tragiczną historią Edwarda Jancarza - jednego z najlepszych polskich zawodników żużlowych. Twórcom zależało przede wszystkim na oddaniu atmosfery tworzącej się wokół tej dziedziny sportu i ukazaniu ludzkich relacji.

Żużel w Gorzowie to nie tylko sport, ale przede wszystkim ważny element historii miasta i życia mieszkających tu ludzi. Fani tłumaczą, że to jedyny sport, który działa na trzy zmysły: wzroku, słuchu i węchu. Wzrok to walka na torze, słuch - ryk silników, a węch to zapach mieszanki etyliny i eteru.

Scenariusz powstał na bazie kilkudziesięciu rozmów przeprowadzonych przez Iwonę Kusiak z ludźmi związanymi z tym sportem. Nie tylko z zawodnikami, ale mechanikami, działaczami klubowymi, a nawet z księdzem kapelanem drużyny żużlowej.

To współczesny dramat, w którym jest miejsce na smutek i śmiech. Ten spektakl powinni obejrzeć zarówno fani żużla, jak i teatromani. Bo obie grupy znajdą tu coś dla siebie.