powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Kwiecień z "Komediantką"

Teatr Bagatela od 1 kwietnia 2020 zaprasza codziennie o 12.00 na aktorskie czytanie "Komediantki" (1896) Władysława Stanisława Reymonta na teatralnym Facebooku: www.facebook.com/TeatrBagatela . Przez cały miesiąc - a może i dłużej - aktorzy dają publiczności zasmakować zapomnianej przyjemności śledzenia powieści w odcinkach.

Czy panna Janka zostanie drugą Modrzejewską? "Komediantka" jest dostępna bez ograniczeń czasowych.

Najczęściej ze wszystkich polskich scen utwory Reymonta gościły w Teatrze Polskiego Radia. Bagatela kontynuuje poniekąd tę tradycję, zapraszając do słuchania opowieści z życia teatru - historii córki zawiadowcy stacji Janki Orłowskiej, która uciekła z domu, żeby zostać aktorką. Reymont był nie tylko doskonałym obserwatorem rzeczywistości, ale też doświadczał jej na własnej skórze: jako osiemnastolatek wstąpił do wędrownej trupy aktorskiej, którą porzucił po czterech latach, żeby dzięki protekcji ojca objąć skromną posadę na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Nie był wprawdzie panną marzącą o graniu Shakespeare'a, lecz poznał takich wiele. "Komediantka", choć jest powieścią obyczajową, niejednokrotnie ociera się o literaturę faktu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak wyglądało polskie życie teatralne pod koniec XIX wieku, nie znajdziecie lepszego przewodnika niż Reymont. Niewiele aktorek robiło karierę porównywalną z sukcesami Heleny Modrzejewskiej czy Antoniny Hoffman. Czy uda się to pannie Jance?

Pierwszy raz w powojennej historii scena przy Karmelickiej wystawiła - jeszcze jako Teatr Rozmaitości - adaptację Reymonta w 1971. Byli to "Chłopi" w reżyserii Wandy Wróblewskiej. Po niemal czterech dekadach noblista powraca do Bagateli w zgoła odmiennych okolicznościach. Powieść czytają m.in. Urszula Grabowska, Kamila Klimczak, Kaja Walden, Anna i Przemysław Branni, Marek Bogucki, Marcin Kobierski, Maurycy Popiel, Piotr Urbaniak i Marcel Wiercichowski.