powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Pierwsza premiera kwietnia w Bagateli - HULAJGĘBA

Teatr Bagatela zaprasza na już drugi sobotni wieczór z archiwalnymi przedstawieniami. Tym razem zaproponuje publiczności "Hulajgębę" wg "Ferdydurke" i "Dzienników" Witolda Gombrowicza w opracowaniu i reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Premiera sceniczna spektaklu odbyła się 21 grudnia 2003 na Dużej Scenie. Nagranie udostępnione zostanie 4 kwietnia o 20.00 na teatralnym kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/TeatrBagatela i będzie do zobaczenia przez miesiąc.

Ale nie zapominajmy także, że człowiek nie lubi dojrzałości - ponieważ woli młodość swoją. Dlatego też Ferdydurke zawiera w sobie oba te dążenia - jest ona, jak już zaznaczyłem w tym dzienniku, "obrazem walki o własną dojrzałość kogoś zakochanego w swej niedojrzałości''. Tu więc znowu forma staje się degradująca. Od siebie dodam: kto nie wyłowi, nie odczuje tej "degradacji" w Ferdydurke, w Ślubie, w innych moich rzeczach, ten nie dotarł do najistotniejszej we mnie sprawy. /Witold Gombrowicz, Dziennik 1957-1961/

Przedstawienie zdobyło Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu w Sankt-Petersburgu w 2004, uznane zostało za najlepszy spektakl według krytyków festiwalu Biała Wieża i entuzjastycznie przyjęte przez budapeszteńską i polską widownię. Anonsowano je jako "dorosłą adaptacją szkolnej lektury", ale pamiętajmy, że "szkolna lektura" to kolejna przylepiona temu dziełu gęba. Waldemar Śmigasiewicz inteligentnie pożenił w swojej adaptacji lekkość i komizmu z metafizyczną głębią.

Wciąż do obejrzenia:

do 27 kwietnia: Othello Williama Shakespeare'a w reżyserii Macieja Sobocińskiego (premiera: 5 kwietnia 2007)

Kolejna projekcja:

11 kwietnia, 20.00: I będzie wesele...j Piotra Waligórskiego w autorskiej reżyserii (premiera: 27 marca 2009)

***

Witold Gombrowicz Hulajgęba (wg Ferdydurke i Dzienników)

premiera: 21 grudnia 2003, Duża Scena; premiera on-line 4 kwietnia 2020, You Tube

Adaptacja/ reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

Scenografia: Maciej Preyer

Muzyka: Krzesimir Dębski

Asystent reżysera: Przemysław Branny

Inspicjent: Sylwia Domin

Sufler: Joanna Jaworska Realizacja telewizyjna: TVP Kraków

Występują: BOHATER: Dariusz Starczewski, PIMKO: Piotr Różański, DYREKTOR PIÓRKOWSKI/ WUJ KONSTANTY: Bogdan Grzybowicz, BLADACZKA/ MŁODZIAK/ FRANCISZEK: Sławomir Sośnierz, MIĘTALSKI: Wojciech Leonowicz, SYFON/ CHŁOP: Jakub Bohosiewicz, GAŁKIEWICZ/ ŻEBRAK/ CHŁOP: Krzysztof Bochenek, KOŁEK/ CHŁOP: Marcin Kobierski, MYZDRAL/ ZYGMUNT: Łukasz Żurek, KOPYRDA/ CHŁOP; Przemysław Branny, PYZO/ WALEK: Adrian Ochalik, MŁODZIAKOWA/ CHŁOPKA: Alina Kamińska, ZUTA/ CHŁOPKA: Ewelina Starejki, CIOTKA HURLECKA: Alicja Kobielska, ZOSIA: Urszula Grabowska, MARCYSIA: Aleksandra Godlewska