powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Czytelnia Modrzejewskiej czeka na eksplikacje

Już w poniedziałek 6 kwietnia mija termin nadesłania do legnickiego Teatru Modrzejewskiej eksplikacji reżyserskiej dla chętnych do udziału w konkursie dla młodych reżyserów (do 40. roku życia), którego główną nagrodą będzie możliwość zrealizowania spektaklu na legnickiej scenie. Będą też nagrody finansowe.

Legnicki teatr postanowił wesprzeć młodych reżyserów, którzy najbardziej ucierpieli na zawieszeniu działalności teatrów z powodu epidemii. Ogłosił dla nich konkurs nawiązujący do zrealizowanej w latach 2012-13 Czytelni Kontrrewolucyjnej. Jego ówczesna laureatka, Alina Moś-Kerger, zrealizowała dzięki temu na scenie Teatru Modrzejewskiej dramat Julii Holewińskiej "Krzywicka/Krew" (premiera na Scenie Gadzickiego odbyła się w marcu 2016 roku).

- Chętnych do udziału w konkursie "Czytelni Modrzejewskiej" prosimy o przygotowanie czterostronicowej eksplikacji reżyserskiej (min. 7000 - maks. 9000 znaków ze spacjami) dowolnego tekstu dramatycznego i przesłanie jej mailem na adres teatr@teatr.legnica.pl. Jeśli jest to dramat szerzej nieznany, prosimy o przesłanie wraz z eksplikacją jego tekstu. Termin tego wstępnego etapu to 6 kwietnia 2020 r. - przypomina dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Konkurs będzie miał trzy etapy. Komisja artystyczna w składzie: Magdalena Drab, Katarzyna Knychalska, Krzysztof Kopka, Robert Urbański, Jacek Głomb w terminie do 15 kwietnia 2020 r. wybierze 6 propozycji, które zostaną nagrodzone wyróżnieniem w wysokości 3000 zł. Ich autorzy wezmą udział w drugim etapie konkursu, który będzie polegał na przygotowaniu eksplikacji jednego z tekstów dramatycznych, zaproponowanych przez Teatr Modrzejewskiej. Termin przygotowania eksplikacji w drugim etapie to 9 maja 2020 r.

Do finału - do 31 maja 2020 r. - wybrane zostaną 3 prace. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Legnicy, by z zespołem Teatru Modrzejewskiej przygotować publiczne aktorskie czytanie (ok. 45 min.) sztuk opracowanych w trakcie konkursu. Będzie ono realizowane i zaprezentowane publiczności podczas finałowej prezentacji jesienią 2020 r. Wtedy też zostanie wyłoniony ostateczny zwycięzca.

Główną konkursową nagrodą Czytelni Modrzejewskiej będzie możliwość wyreżyserowania spektaklu w legnickim teatrze. Informacje: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39, 59-220 Legnica, e-mail: teatr@teatr.legnica.pl, www.teatr.legnica.pl