powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nowości filmowe w Ninatece

Ninateka zaprasza widzów w sentymentalną podróż z filmami fabularnymi nagrodzonymi na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych.

Przez cały marzec na stronie ninateka.pl dostępne są: "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Tatarak" Andrzeja Wajdy oraz "Ki" Leszka Dawida. Wszystkie dostępne online i bezpłatnie!

"Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego zdobyły prestiżowe nagrody na całym świecie, m.in. Europa Cinema dla Najlepszego Filmu Europejskiego, Grand Prix festiwalu w Gdyni oraz dwie statuetki Orła. Tytułowe sztuczki to gry z losem, jakie uprawia para bohaterów, usiłując wpłynąć na bieg wydarzeń.

Nagrodzony na Berlinale 2015 "Performer" Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy to wyjątkowo udane spotkanie kina i sztuk wizualnych. Opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie) łącząca performans z grą aktorską oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją daje w rezultacie zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej, niepozbawiony autoironii i humoru.

Laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2016 i pięciu statuetek na festiwalu w Gdyni, czyli "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego. Magdalenie Cieleckiej, Dorocie Kolak, Julii Kijowskiej i Marcie Nieradkiewicz partnerują Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra oraz Łukasz Simlat. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy pragnienie zmiany swojego życia.

"Tatarak" Andrzeja Wajdy to kolejny dostępny w Ninatece laureat Srebrnego Niedźwiedzia. Film został także wyróżniony nagrodą FIPRESCI. Utwór Iwaszkiewicza, a za nim film Wajdy, to opowieść o niezwykle silnej, nagłej namiętności. Reżyser swoją interpretację "Tataraku" wplata równoległy plan - opowieść Krystyny Jandy o przedwczesnej śmierci męża.

W "Ki" Leszka Dawida widzowie mają szansę zobaczyć fantastyczną rolę Romy Gąsiorowskiej, która za swoją kreację otrzymała Złote Lwy w Gdyni. Ki to samotna matka 2-letniego chłopca, która właśnie rozstała się ze swoim partnerem. Zmaga się z opieką nad dzieckiem i problemami finansowymi.

Nagrodzony w Gdyni "Lęk wysokości", debiut fabularny Bartka Konopki, to historia trudnej miłości syna do chorego psychicznie ojca. W rolach głównych Marcin Dorociński i Krzysztof Stroiński. Tomek jest dziennikarzem telewizyjnym. Jego poukładane życie, burzy wiadomość o złym stanie zdrowia chorego na schizofrenię ojca.

***

Na zdjęciu: kadr z filmu "Sztuczki", reż. Andrzej Jakimowski.