powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Teatr w czasie uwięzienia

4 kwietnia 2020 na kanale YouTube odbędzie się oficjalna premiera filmu "KAIN In Absentia" powstałego na bazie spektaklu "Kain" w reżyserii Diego Pileggi. Spektakl powstał we współpracy z osadzonymi w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu w ramach projektu "Odkluczanie".

Prezentacja filmu może stać się jedyną okazją doświadczenia teatru w murach więzienia bez wcześniejszej konieczności rejestracji, przesłania danych osobowych oraz odbycia obowiązkowej kontroli osobistej. To swoista próba zaangażowania widza i skonfrontowania go z tym, co pozostaje w nim uśpione. To wewnętrzny, a zarazem symboliczny głos tego, co uwięzione, spychane przez nas niejednokrotnie w najgłębsze zakamarki naszego życia duchowego. Wreszcie - to sam teatr w sytuacji uwięzienia.

Inspiracją do zainicjowania prezentacji stała się dla nas akcja #zostanwdomu, a także słowa Antonina Artauda, który w jednym ze swoich słynnych tekstów, Teatr i dżuma, pisał, iż: "Działanie teatru, jak działanie dżumy, jest wysoce dobroczynne, gdyż sprawiając, że ludzie widzą się takimi, jacy są, obnaża kłamstwo, gnuśność, małość, świętoszkowatość, strząsa duszny bezwład materii, która zalewa nawet najoczywistsze spostrzeżenia zmysłów".

Film będzie do obejrzenia pod tym linkiem: PATRZ LINK POD TEKSTEM

O spektaklu KAIN

W 2019 r. spektakl został zaprezentowany wielokrotnie w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu, zarówno dla publiczności wewnętrznej, jak i zewnętrznej, a także dwukrotnie w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Ponadto na bazie przedstawienia powstała instalacja performatywna "KAIN in Absentia" nagrodzona specjalnym wyróżnieniem na 6. Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu. Aktualna wersja filmu w formie instalacji performatywnej miała swoją międzynarodową premierę w listopadzie 2019 r. w Materze, w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

KAIN

Występują: Dawid, Dominik, Janek, Krystian, Marcin, Muniek, Mateusz, Paweł

Reżyseria: Diego Pileggi

Scenariusz: Agnieszka Bresler

Światła: Jachu

Scenografia: Kasia Pieniawska, Rafał

Kostiumy: Kasia Gierczyk

Zdjęcia i koordynacja: OKO Paulina Anna Galanciak

Producentka: Martyna Dębowska

Film będzie można zobaczyć jednorazowo, dlatego tym bardziej zachęcamy do spędzenia tego czasu z aktorami i członkami Fundacji Jubilo. Film zostanie zaprezentowany z napisami w języku angielskim.