powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. W próbach "Nowy Dekameron" online

Mimo izolacji aktorzy Teatru Modrzejewskiej rozpoczęli indywidualne próby do spektaklu "Nowy Dekameron" wg nowel Giovanniego Boccaccia. Sztuka pod reżyserskim okiem Jacka Głomba powstanie w wersji sieciowej. Premierę online zaplanowano na sobotę 25 kwietnia o godz. 20. Po odwieszeniu działania teatru przedstawienie będzie miało także swoją wersję sceniczną.

Zarówno temat spektaklu, jak i sposób jego realizacji, odpowiadają sytuacji, w jakiej znalazł się nasz kraj, teatr i jego twórcy. - Nad spektaklem pracujemy zdalnie, w kontakcie elektronicznym, z zasadą zachowania pełnego bezpieczeństwa. Pracujemy każdy z osobna, albo w parach - rzeczywistych lub stworzonych na użytek projektu - nad wybranym fragmentem tekstu Boccaccia. Nie będą to jednak monologi, ani monodramy. Skorzystamy z różnych konwencji i środków realizacji, takich jak: animacje komputerowe, teatr lalkowy, czy film - objaśnia dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który objął realizację opieką reżyserską.

Spektakl "Nowy Dekameron" inspirowany jest zbiorem opowieści Giovanniego Boccaccia "Dekameron" Opowiadają one o tym, jak mieszkańcy Florencji, po opuszczeniu miasta z obawy przed szerzącą się dżumą, dla wypełnienia czasu izolacji przedstawiają kolejno swoje opowieści na wywołany temat. Dominują w nich historie o miłości we wszelkich jej odcieniach - od najwyższej wzniosłości do najbardziej cielesnego erotyzmu, niegardzącego także sprośnymi akcentami buffo.

- Z uwagi na to, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada wdrożenie nowego programu "Twórczość w Internecie" oraz dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej, zamierzamy złożyć wniosek o finansowanie tej nietypowej produkcji. Liczymy też na wsparcie naszej widowni w realizacji spektaklu. Byłoby ono jednocześnie pomocą dla naszych aktorów, którzy najbardziej stracili finansowo na zawieszeniu działalności teatru z powodu epidemii. Darowizny można wpłacać na numer naszego subkonta: Santander Bank Polska SA 21 1090 2066 0000 0001 2140 4424 - dodaje i zachęca Jacek Głomb.

Teatr przygotował też inną formę wsparcia tej produkcji. Wszystkim, którzy będą chcieli obejrzeć na żywo spektakl sceniczny (oczywiście "po zarazie", jak świat wróci do normy) i jednocześnie wesprzeć teatr w trudnym czasie, proponuje już teraz pakiety Przyjaciela Teatru w trzech formach: 1. bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze (50 zł); 2. bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze plus pakiet teatralnych gadżetów (100 zł); 3. bilet na spektakl "Nowy Dekameron" w Teatrze z teatralnym pakietem gadżetów i udziałem w spotkaniu z aktorami i twórcami spektaklu (150 zł). Zakupu pakietu można dokonać poprzez wpłatę na podane wyżej subkonto teatru.

"Nowy Dekameron" realizują: Jacek Głomb (opieka reżyserska), Karol Budrewicz (video i montaż), Małgorzata Bulanda (opieka scenograficzna), Łukasz Matuszyk (opracowanie muzyczne), Robert Urbański (konsultacje dramaturgiczne). Aktorzy: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak.