powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białystok. Na konsultacje do Akademii Teatralnej przyjdź online

W dobie pandemii osobiście na spotkania z ekspertami przyjść nie można, ale od czegóż jest technologia? Do kandydatów na aktorów, scenografów i reżyserów wykładowcy odezwą się na Skypie. W Akademii Teatralnej zaczynają się nietypowe konsultacje dla kandydatów na studia - online.

Konsultacje dotyczą wszystkich kierunków realizowanych w białostockiej akademii, czyli aktorskiego, reżyserii oraz technologii teatru lalek. Takie zajęcia dla tych, którzy chcieliby zostać aktorami i reżyserami, odbywają się co roku, ale w tym ze względu na epidemię koronawirusa po raz pierwszy są całkowicie wirtualne.

Jest instrukcja

Pracownicy uczelni przygotowali specjalny instruktaż, jak wziąć udział w konsultacjach. Powstał też specjalny filmik, w którym Artur Dwulit, aktor Białostockiego Teatru Lalek i dziekan do spraw kierunków Akademii Teatralnej w Białymstoku, zachęca do udziału w konsultacjach.

Najpierw kandydat musi wybrać odpowiadającą mu datę zajęć oraz pedagoga. Następnie musi napisać na adres: dziekanat@atb.edu.pl, podać preferowany dzień spotkania, swoje imię i nazwisko, numer telefonu i kontakt na Skypie. Uczelnia odpisze na e-mail i poinformuje kandydata zwrotnie, o której godzinie pedagog się z nim skontaktuje przez Skype'a. Konsultacje będą się rozpoczynać o godz. 15. W jednej sesji uczelnia ma zamiar konsultować maksymalnie pięć osób. I lepiej pracować intensywnie - każdy kandydat ma do wykorzystania 15-20 minut. Należy przygotować tekst lub piosenkę i przedstawić nauczycielowi swoją interpretację.

Podczas konsultacji można sprawdzić swoją dykcję, słuch muzyczny, predyspozycje do zawodu, omówić przebieg egzaminów. Zanim kandydat zdecyduje się wysłać zgłoszenie, dobrze, by przeczytał umieszczone na stronie uczelni biogramy pedagogów i sprawdził, czym każdy z nich się zajmuje.

Koronawirus. "Świętoszek" na trudne czasy, czyli Akademia Teatralna schodzi do sieci

Wybierz eksperta

Zajęcia będą się odbywać przez kolejne tygodnie. Na razie znany jest terminarz na najbliższe dwa. Najpóźniej w każdy kolejny weekend uczelnia będzie publikować terminarz na kolejny tydzień. Wśród prowadzących w najbliższym tygodniu są m.in. wieloletni wykładowcy Akademii Teatralnej i aktorzy Teatru Dramatycznego i Białostockiego Teatru Lalek. W przypadku konsultacji aktorskich są to: Katarzyna Siergiej (zajęcia z zadań aktorskich i scen dialogowych prozą), Mateusz Smaczny (zadania aktorskie z przedmiotem), Iwona Szczęsna (zajęcia z fonetyki i techniki mowy), Łucja Grzeszczyk (klasyczne techniki lalkowe), Bożena Bojaryn-Przybyła (zajęcia z zakresu śpiewu zespołowego i indywidualnych ćwiczeń wokalnych), Urszula Karpińska-Sterkowiec (zajęcia logopedyczne i z techniki mowy), Jacek Malinowski (praca z aktorem w planie lalkowym, małych form teatralnych i seminarium reżyserskiego). Konsultacje z technologii teatru lalek - Martyna Stepan-Dworakowska.

Wszelkie informacje: atb.edu.pl i profil facebookowy uczelni.

"Świętoszek" na trudne czasy

A jak grają studenci Akademii Teatralnej, warto zobaczyć w sieci. Na czas odosobnienia, z braku możliwości pójścia do teatru Akademia Teatralna proponuje spektakli online. Uczelnia udostępnia nagranie spektaklu "Świętoszek" z 2016 r. w serwisie YouTube. Każdy może go obejrzeć w dowolnym momencie - jest dostępny do 31 marca z możliwością przedłużenia (link można znaleźć na stronie uczelni i na jej fanpage'u na Facebooku).