powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr Współczesny online

Teatr Współczesny zaprasza na spotkania online, udostępniając zarejestrowane materiały wideo.

Sytuacja zmusza nas wszystkich do odpowiedzialnego zachowania i pozostania w domach. Dla Teatru jest to szczególnie dotkliwy scenariusz, bo funkcjonowanie teatru jest ukonstytuowane na żywym spotkaniu Widza i Aktora. Nie chcemy jednak tracić kontaktu z Państwem tym bardziej, że nie wiadomo jak długo potrwa ten stan wyjątkowy w kulturze.

Proponujemy więc Państwu wspólne spotkania w sieci. Będziemy udostępniać online, będące w naszym posiadaniu zarejestrowane materiały video, które dokumentują działalność teatru w ostatnich latach: zapowiedzi sztuk, również tych już nie granych, relacje ze spotkań z artystami.

Mamy nadzieję, że nie tylko umilimy ten trudny czas ale i dzięki tym wirtualnym spotkaniom poznamy się lepiej.

Dostęp do poszczególnych nagrań w linkach poniżej.

***

"Męczeństwo Piotra O'Heya" spektakl TV (Ninateka)

Teatr Współczesny znany jest z miłości do twórczości Sławomira Mrożka, czego dowodem jest jedenaście premier tegoż autora, które miały miejsce przy Mokotowskiej 13. Nie wliczamy w tę liczbę realizacji telewizyjnych jak chociażby ta prezentowana poniżej - spektakl ten powstał jako przedstawienie telewizyjne, wyreżyserowane przez ówczesnego dyrektora Teatru Współczesnego Erwina Axera, a w obsadzie znaleźli się aktorzy Teatru Współczesnego: Henryk Borowski, Marta Lipińska, Aleksander Dziewoński, Marian Friedman, Tadeusz Fijewski, Wiesław Michnikowski. Premiera 1962 r.

***

Relacja ze spotkania twórców z udziałem publiczności, po projekcji spektaklu "Tango" w reż. Macieja Englerta

Przedstawiamy relację z pierwszego w cyklu spotkań zorganizowanych przy okazji 60. lecia Teatru Współczesnego. Goście spotkania: Marta Lipińska, Danuta Szaflarska, Piotr Adamczyk, Krzysztof Kowalewski, Wiesław Michnikowski, prowadzi Maciej Englert.

***

"Niedziela z ..." Martą Lipińską (Ninateka)

Ninateka udostępniła nagranie programu "Niedziela z ..." , jest to cykl programów TVP Kultura. Spotkanie prowadziła Agnieszka Szydłowska.

Tym razem gościem głównym była Marta Lipińska, a towarzyszyli jej przyjaciele twórcy: Krzysztof Kowalewski, Wojciech Adamczyk, Maria Mamona, Maciej Wojtyszko, Janusz Majcherek i Maciej Englert.

***

Relacja ze spotkania z twórcami po projekcji spektaklu "Awantura w Chioggi"

Spotkanie odbyło się po projekcji spektaklu z 1993 roku "Awantura w Chioggi" Carlo Goldoniego w reżyserii Macieja Englerta. Gośćmi Dyrektora Teatru Macieja Englerta, byli Maria Mamona, Agnieszka Suchora, Adam Ferency, Krzysztof Kowalewski, Jan Pęczek, Marcin Stajewski, Zbigniew Suszyński, Marcin Troński.

Opracowanie filmu: Jan Sieczkowski

***

Relacja ze spotkania po projekcji "Ambasadora"

W spotkaniu uczestniczyli, dzieląc się swoimi wspomnieniami z pracy nad tym spektaklem aktorzy: Maja Komorowska, Krzysztof Kowalewski, Marcin Troński i w roli gospodarza Dyrektor Maciej Englert

***

Relacja ze spotkania z twórcami po projekcji spektaklu "Wniebowstąpienie"

"A więc stało się: Maciej Englert, reżyser z krwi i kości teatralny, odstąpił od klasycznego i - co tu kryć - odchodzącego bezpowrotnie w przeszłość modelu spektaklu telewizyjnego, który usiłował udawać (z pewnymi modyfikacjami) teatr żywego panu. W pokazanym 10 stycznia w poniedziałkowym Teatrze TV "Wniebowstąpieniu" wg Tadeusza Konwickiego wybrał formę kinoteatru. Powstało jedno z najznakomitszych widowisk ostatniej dekady. Bezkompromisowe, rozliczeniowe, ale pozbawione jadu nienawiści pożegnanie z widmem PRL, zostało przyobleczone z niezwykle sugestywną, artystycznie pociągającą formę" Tomasz Miłkowski, aict.art.pl.