powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Elektroniczna księga kondolencyjna dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu

Wszyscy, którzy chcą pożegnać zmarłego w niedzielę kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, mogą wpisać się do przygotowanej przez Urząd Miasta Krakowa księgi kondolencyjnej. Ze względu na epidemię koronawirusa ma ona formę elektroniczną.

Wpisy należy kierować na adres: magiczny.krakow@um.krakow.pl

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat. W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Jako pierwszy do księgi wpisał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Napisał: "Odszedł jeden największych kompozytorów naszych czasów i najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej kultury, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim krakowianin".

"Maestro Krzysztof Penderecki mówił o Krakowie, że jest Jego domem z wyboru Światowa scena muzyczna poniosła niepowetowaną stratę, ale dla nas krakowian jest to szczególnie bolesne pożegnanie" - napisał prezydent Krakowa.

Inne osoby podkreślają, że był wielkim człowiekiem i wybitnym artystą. "Panie Krzysztofie świat i Polska zawdzięczają Panu wspaniałe przeżycia będziemy pamiętać!" - brzmi jeden z wpisów.