powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. W czasie kwarantanny kultura jest jak tlen

Lekcje aktorstwa z teatrem Groteska, rodzinne muzykowanie na ekranie z Krakowskim Forum Kultury, popisowe tytuły Teatru Ludowego udostępnione online, wspólne opowiadanie o Krakowie z Muzeum Krakowa. Tak krakowska kultura walczy z koronawirusem.

Od ogłoszenia przymusowej kwarantanny minęły dwa tygodnie. W tym czasie wszyscy, bez względu na profesję, musieli dostosować się do nowej sytuacji. Jak w obliczu zagrożenia koronawirusem radzi sobie kultura? Premiery teatralne i kinowe odwołano, koncerty i festiwale przeniesiono na jesień, a wystawy zamknięto. I to wiosną, kiedy kalendarz kulturalny Krakowa zawsze pękał w szwach!

Jedna z krakowskich imprez, Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, przed dwoma laty rozdawała uczestnikom torby z napisem "Kultura jest jak tlen". Nigdy wcześniej hasło to nie wybrzmiewało tak głośno. Dlatego instytucje kulturalne i twórcy całą działalność artystyczną przenieśli do sieci. Bo bez tlenu przecież żyć się nie da.

I Ty możesz zostać aktorem

Teatr Groteska po sukcesie wirtualnego pokazu "Brzydkiego Kaczątka" (spektakl obejrzało prawie 15 tys. widzów) kontynuuje akcję "Złap Groteskę w sieci". Tym razem, zaprasza najmłodszych widzów na warsztaty "I TY możesz zostać aktorem".

- Przerwa w szkołach została przedłużona aż do Wielkanocy, co zapewne rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim dzieci stawia przed nie lada wyzwaniem. Nie ma innego wyjścia, musimy zrobić wszystko, by opanować pandemię. Dlatego teatr Groteska rozszerza tematykę projektu "Złap Groteskę w sieci" - odtąd najmłodsi widzowie w całej Polsce mogą brać udział w nowych, interakcyjnych formach naszych artystycznych działań. Chcemy zachęcić uczestników akcji do samodzielnej, aktywnej zabawy w tworzenie teatru w warunkach domowych - mówi Adolf Weltschek, dyrektor teatru Groteska.

Jak warsztaty wyglądają w praktyce? Codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 12 na stronie internetowej teatru (www.groteska.pl) pojawia się nowa lekcja.

- Do wspólnej zabawy poprzez naukę ruchu scenicznego, naukę śpiewu, ćwiczenia dykcji i interpretację wybranych tekstów zapraszają znani i lubiany aktorzy teatru Groteska: Katarzyna Polewany i Bartłomiej Olszewski - zdradza dyrektor.

Teatr kontynuuje też Internetową Szkołę Groteski z nauką dykcji, śpiewu i ruchu scenicznego oraz zaprasza na spektakle transmitowane online. W sobotę i niedzielę na stronie Groteski będzie można obejrzeć "Dzikie łabędzie". Więcej na stronie groteska.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

Rodzinne muzykowanie na ekranie

Krakowskie Forum Kultury na czas kwarantanny zmieniło nazwę na Krakowskie Forum Kultury Domowej i codziennie w południe zaprasza przed ekran całe rodziny. Do wyboru m.in. warsztaty "Kreatywna plastyka", "Spacery nie tylko historyczne", "Kino Latino" czy "Literatura na Forum". Szczególną propozycją KFKD są wirtualne spotkania z cyklu "Rodzinne muzykowanie" (w każdy poniedziałek).

- To zabawy muzyczne online, które można odtworzyć z pociechami w domu. Będzie kolorowo, muzycznie, energetycznie i wiosennie - zapewnia Gabriela Dec, autorka warsztatów.

KFKD udostępnia też na swojej stronie nagrania i reportaże z dotychczas zrealizowanych na terenie instytucji projektów oraz spektakle, m.in. "Brzydkie Kaczątko". Ponadto codziennie dzieci i młodzież mogą liczyć na labirynty, quizy, łamigłówki, odstresowujące kolorowanki, a dorośli na historię muzyki w pigułce (w każdą środę) i wyzwania #craftwithme (wtorek, czwartek).

Co w planach na najbliższe dni? - Przed nami premiera musicalu "Hanka", koncert muzyki Stanisława Radwana oraz reportaż z jubileuszowych, X Krakowskich Miniatur Teatralnych - mówi Karolina Magiera z Krakowskiego Forum Kultury. Informacje o programie na stronie krakowskieforum.pl.

Emigracja do sieci

Teatr Ludowy na czas kwarantanny wyemigrował z Nowej Huty do internetu. By nie tracić kontaktu z widzami, zaprasza na wspólne oglądanie wybranych spektakli. W sobotę oraz 2 kwietnia od godz. 19 do 23 na stronie www.ludowy.pl oraz profilu teatru na Facebooku obejrzymy sztukę "Rewizor. Będzie wojna!" [na zdjęciu] w reżyserii dyrektorki teatru Małgorzaty Bogajewskiej z 2017 r.

- Akcja zaczyna się po latach - do małego miasteczka po raz kolejny przyjeżdża rewizor. Horodniczy (w tej roli Tadeusz Łomnicki) nie jest już wojownikiem, a facetem, który nie ma siły, starającym się ukryć własne grzechy. Wie, że polityka musi zatoczyć koło i w końcu ktoś go wygryzie. Nie chce mu się walczyć o świat do czasu, gdy na jego drodze nie staje silny młody wilczek. Ich wzajemny konflikt nakręca świat i pokazuje, że nie zawsze ludzie biorą odpowiedzialność za zabawki, które dostają do rąk. Stąd też nasz tytuł - wyjaśnia reżyserka.

W pozostałych rolach: Maciej Namysło (Horodniczy młodszy), Beata Schimscheiner (Anna - Matka), Patrycja Durska (Maria - Córka), Krystian Pesta (Chlestakow) i Karol Polak (Dziecko). W repertuarze online Teatru Ludowego ponadto "Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego" (8-9 kwietnia) oraz "Syn Smoka" (31 marca). Więcej informacji na stronie teatru oraz na Facebooku.

Zostań w domu, opowiedz Kraków

Bogatą ofertę online dla dzieci i dorosłych przygotowały niemal wszystkie oddziały Muzeum Krakowa. Za pośrednictwem sieci odbędziemy wirtualny spacer po Rynku Podziemnym i wystawie "Cyberteka" w Pałacu Krzysztofory, na stronie Fabryki Schindlera znajdziemy przepisy z czasów okupacji, wprawimy w ruch szare komórki dzięki łamigłówkom przygotowanym przez Dom Zwierzyniecki oraz poznamy ciekawostki z życia Nowej Huty. Muzeum Krakowa zachęca też do wzięcia udziału w akcji "Zostań w domu, opowiedz Kraków".

- Przyślijcie zdjęcie, napiszcie wspomnienie albo je opowiedzcie (każdy ma dziś wszak telefon i może swą wypowiedź nagrać) i umieśćcie na swoim profilu w mediach społecznościowych, dodając #zostanwdomuopowiedzkrakow. Tematem mogą być np. dzieje waszej rodziny. Uważacie, że powinniśmy pamiętać o waszym wujku lub babci? Koniecznie nam ich przedstawcie. A może wolicie opisać swój udział w ważnym wydarzeniu historycznym: strajku, obaleniu pomnika Lenina, wyborach czerwcowych, wejściu Polski do Unii Europejskiej? Może zechcecie opowiedzieć o bohaterach naszych czasów - lekarzu lub pielęgniarce, ratowniku medycznym albo sprzedawczyni ze sklepu? I na takie opowieści jest miejsce w ramach naszej akcji - zachęca Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Najciekawsze historie będą zamieszczane na profilach muzeum w mediach społecznościowych. - Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu opowiadaniu Krakowa ten trudny czas nabierze dla nas wszystkich także innego wymiaru, w którym będzie miejsce na optymizm i nadzieję - mówi dyrektor.