powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Konkurs na dyrektora Bagateli przesunięty

Zaplanowane na poniedziałek pierwsze posiedzenie komisji konkursowej, która ma wyłonić nowego dyrektora Teatru Bagatela nie odbędzie się - mówi PAP pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Wstępnie zaplanowano, że komisja spotka się na początku maja. - Na pierwszym posiedzeniu zapoznamy się z nadesłanymi kandydaturami. Sprawdzimy, kto spełnia warunki konkursu i kogo możemy zaprosić do drugiego etapu czyli na rozmowę kwalifikacyjną - powiedział w piątek PAP Piaskowski.

Zainteresowani objęciem stanowiska dyrektora Bagateli mieli nadesłać życiorys, list motywacyjny, autorski program realizacji zadań w teatrze i wizję repertuaru na najbliższe pięć sezonów artystycznych. Do 16 marca do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło dziewięć zgłoszeń, dziesiąte zostało nadesłane trzy dni po terminie i nie będzie rozpatrywane.

- Chcemy zatrudnić nowego dyrektora od kolejnego sezonu artystycznego, czyli od 1 września. Umowa dotycząca powierzenia obowiązków dyrektora z panią Renatą Derejczyk jest podpisana nawet do końca roku, mamy więc trochę czasu, aby rozstrzygnąć konkurs - mówił Piaskowski.

Dodał, że Teatr Bagatela jest w trudniej sytuacji, podobnie jak inne instytucje kultury, których działalność została zawieszona w związku z epidemią koronawirusa, bo nie ma przychodów.

Umowa z dotychczasowym dyrektorem Henrykiem Jackiem S., który kierował Bagatelą ponad 20 lat - od 1 września 1999 r. do 31 stycznia 2020 r. - została rozwiązana po tym, jak prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania seksualnego i łamania praw pracowniczych. Za te czyny grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

O molestowanie i mobbing dyrektora oskarżyła grupa kobiet m.in. aktorek z Bagateli. Jak informowała prokuratura S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Śledztwo w tej sprawie może się zakończyć najwcześniej na przełomie kwietnia i maja.