powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Konkurs na scenariusz filmowy Script Pro przedłużony

W związku z przesunięciem terminu 13. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie, gdzie podczas gali ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu, termin nadsyłania zgłoszeń na Script Pro 2020 został przedłużony do 31 maja - podali organizatorzy w komunikacie przesłanym PAP.

Jak piszą organizatorzy, konkurs Script Pro skierowany jest "do scenarzystów będących na początku kariery". "Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne, zrealizowane według swoich tekstów. Udział w konkursie to nie tylko szansa na nagrodę, ale także możliwość rozwoju finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów" - czytamy.

W komunikacie przypomniano, że dotychczas wyróżnione w konkursie Script Pro scenariusze filmów fabularnych, które zostały już przeniesione na ekran, to m.in. nominowane do Oscara "Boże Ciało" Jana Komasy wg scenariusza Mateusza Pacewicza (laureat z 2016 r.), "Bogowie" Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka (finalista 2013), "Córki Dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej wg scenariusza Roberta Bolesty (finalista 2013) oraz "Atak paniki" Pawła Maślony wg scenariusza reżysera oraz Bartłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli (finaliści 2014).

Dyrektor programowy Szkoły Wajdy Wojciech Marczewski podkreślił, że tytuły te "wyznaczały nowe trendy w polskim kinie, zbierały świetne recenzje i nagrody na całym świecie". "Wierzę, że także w tej edycji znajdą się równie oryginalne i poruszające teksty. Script Pro to konkurs, który dla młodych twórców, zwłaszcza debiutantów, stanowi realną szansę zaistnienia na dużym ekranie, a teraz także w przestrzeni dźwiękowej, więc nie wahajcie się i próbujcie swoich sił" - powiedział.

Nowością tegorocznej edycji Script Pro będzie kategoria dla scenariuszy produkcji audio, która - jak wyjaśniają organizatorzy - stanowi odpowiedź na coraz szybciej rozwijający się rynek rozrywki audio i zapotrzebowanie na wysokiej jakości teksty. "Oceniane będą oryginalne scenariusze słuchowisk o długości 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min.) o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować publiczność radiową lub publiczność serwisów oferujących dostęp do nowych form dźwiękowych. Laureat, oprócz nagrody pieniężnej, otrzyma także możliwość realizacji swojego słuchowiska" - poinformowano w komunikacie.

W konkursie na najlepszy scenariusz filmu fabularnego przewidziano nagrody: Stowarzyszenia Filmowców Polskich w wysokości 15 tys. zł, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w wysokości 10 tys. zł oraz konsultacje scenariuszowe dla finalistów w Szkole Wajdy. Autor najlepszego scenariusza słuchowiska otrzyma nagrodę Storytel w wysokości 10 tys. zł oraz możliwość realizacji słuchowiska, a finaliści w tej kategorii - konsultacje scenariuszowe w Szkole Wajdy.

Zgłoszenia należy przesyłać do 31 maja pod adres: konkurs@scriptpro.pl/. Szczegółowy regulamin jest dostępny na stronie: www.scriptpro.pl/. Osoby, które już złożyły prace, a z różnych względów będą zmuszone je wycofać, mogą pisać pod adres: aszczypinska@wajdaschool.pl.

Organizatorami konkursu Script Pro są Szkoła Wajdy i Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera, którego 13. edycja miała odbyć się w dniach 24 kwietnia - 3 maja. Nowa data festiwalu ma zostać ogłoszona niezwłocznie.