Szczecin. Kultura w czasie epidemii

Koncerty, wystawy, spotkania z pisarzami, spektakle i warsztaty teatralne. Szczecińskie instytucje kultury przygotowały ofertę zajęć i atrakcji online, które pomog± kreatywnie spędzić wolny czas w domu.

Propozycje placówek to godziny materiałów filmowych oraz wiele inspirujących zadań dostępnych za darmo w internecie.

Muzyka

Dom Kultury "Słowianin" przypomina wydarzenia. W ramach akcji "Z dziejów Słowianina" na fanpage'u instytucji zobaczymy fragmenty koncertów i festiwali, a także rozmowy z artystami, którzy wystąpili na scenie Słowianina. Ponadto w poniedziałek w ramach Małej Akademii Bluesa zostaną zainicjowane bezpłatne lekcje gry na gitarze online dla początkujących. W roli mistrza - Waldemar Baranowski z zespołu After Blues.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w niedzielę o godz. 19 udostępni w serwisie YouTube oraz na Facebooku Koncert fortepianowy a-moll, op. 16 Edvarda Griega. Będzie to premiera nagrania koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, której towarzyszył hiszpański wirtuoz fortepianu Joaquin Achucarro.

Filharmonia proponuje także cykl "EduPoranków z Filharmonią" dla najmłodszych, podczas których uczestnicy zajęć będą m.in. słuchać muzyki, śpiewać i uczyć się. Szczegóły na ten temat są dostępne na stronie internetowej filharmonii w zakładce "EduFilharmonia".

Książka

Miejska Biblioteka Publiczna na swoim kanale w serwisie YouTube udostępniła nagrania wideo spotkań autorskich, prelekcji i dyskusji, które w ostatnich latach odbywały się w salonie Promedia. W materiałach pojawiają się znani pisarze, reportażyści i fotoreporterzy, m.in. Olga Tokarczuk, Filip Springer czy Daniel Odija.

Bibliotekarze będą zamieszczać też recenzje książek. Warto zatem śledzić profil MBP na Facebooku. Wkrótce zostaną udostępnione również strony z bezpłatnym dostępem do e-booków, audiobooków, filmów, zasobów bibliotek cyfrowych, a 1 kwietnia czytelnicy otrzymają kolejną pulę 1350 kodów do aplikacji Legimi. Czytelnik zainteresowany otrzymaniem kodu powinien wysłać e-mail na adres MBP, w treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz numer karty czytelnika.

Teatr dla dzieci

Pleciuga zaprasza na warsztaty online "Halo Ziemia". Inicjatorką i prowadzącą jest aktorka teatru Marta Łągiewka. Zabawa polega na udzieleniu odpowiedzi na cztery pytania: Jak Twoim zdaniem czuje się dziś Ziemia? Gdyby Ziemia mogła mówić, to co by nam powiedziała? Gdyby Ziemia nie była Ziemią, to kim chciałaby być? Dlaczego Ziemia się kręci, a my nie spadamy? Odpowiedzi wystarczy wysłać pocztą elektroniczną (w formie nagrania audio lub tekstu) na adres: marta.lagiewka17@gmail.com. Najciekawsze z nich mają szansę znaleźć się w przedstawieniu "Halo Ziemia!".

W weekend instytucja udostępni w sieci spektakle z własnego archiwum. Na początek "Bajka o szczęściu" Izabeli Degórskiej, którą można będzie zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 11 na kanale YouTube instytucji. Informacje o kolejnych transmisjach i innych działaniach będą się pojawiać sukcesywnie na fanpage'u Teatru Lalek "Pleciuga".

Muzeum

Muzeum Techniki i Komunikacji w portalu YouTube prezentuje swoje zabytkowe pojazdy w ruchu. Za sterami kultowych samochodów znajdą się mistrzowie kierownicy, uznani kolekcjonerzy i celebryci. Pierwsze materiały są już dostępne w sieci. Na początek Smyk i Alba, a już wkrótce zaprezentowany zostanie również jeżdżący Junak czy Wszędołaz. O zabytkowych samochodach i tramwajach opowiedzą także świadkowie epoki, w których królowały one na ulicach.

Gry i zabawy

Dom Kultury "13 Muz" rozpoczął akcję "Z dzieckiem w domu", czyli cykl autorskich i kreatywnych gier lub zabaw edukacyjnych (w tym konkursów z nagrodami) w gronie domowników.

Jest też inicjatywa "Oglądaj zdrów!" adresowana do rodziców i opiekunów. Instytucja codziennie przed południem rekomenduje filmy, która znajdują się w zasobach portalu cinemapm.com. Pierwsze trzy osoby, które zgłoszą się danego dnia pod postem dotyczącym aktualnej propozycji filmowej, otrzymają specjalny kod (aktualny przez 48 godzin) umożliwiający bezpłatne obejrzenie filmu przez internet. Akcja potrwa do 1 kwietnia.

Zbiórka wspomnień

ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zachęca do przetrząsania rodzinnych albumów. Poszukiwane są wspomnienia i zdjęcia dawnego zakładu fryzjerskiego, który przez lata mieścił się przy ul. bł. Królowej Jadwigi 43/U1, czyli w obecnej siedzibie ŚRODKA. Zebrane materiały posłużą do stworzenia wystawy o tym miejscu, złożonej z opowieści samych mieszkańców. Opowieści i pytania można słać na adres: ada@oswajaniesztuki.pl lub w formie wiadomości na fanpage ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego. Zbiórka trwa do końca kwietnia.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego