powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Węgry. Ogłoszono konkurs na jednoaktówkę o życiu w czasie pandemii koronawirusa

Konkurs na jednoaktówkę poświęconą szczególnym warunkom życia podczas pandemii koronawirusa ogłosiły powstały niedawno Pierwszy Węgierski Teatr Kwarantannowy oraz portal literacki Litera.

Zgodnie z warunkami konkursu liczba postaci nie może przekraczać trzech, przedstawienie może trwać najwyżej 40 minut i wolno zgłaszać wyłącznie zupełnie nowe utwory.

Sztuki na konkurs oceni najpierw grupa składająca się z reżyserów i redaktorów Litery, po czym wybrane utwory zostaną przedstawione i po zaprezentowaniu ostatniego publiczność będzie mogła wybrać swojego faworyta.

Jednoaktówki można nadsyłać do 15 kwietnia. Zwycięzca otrzyma 300 tys. forintów (niecałe 4 tys. zł), a autorzy, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce, odpowiednio 200 i 100 tys. (2,6 i 1,3 tys. zł).

Czytanie sceniczne utworów - jak zapewniają organizatorzy, z udziałem najlepszych aktorów i przygotowane przez najlepszych reżyserów teatralnych - będzie transmitowane na żywo na stronie Pierwszego Węgierskiego Teatru Kwarantannowego, a zwycięskie dramaty zostaną opublikowane na portalu Litera.

Pierwszy Węgierski Teatr Kwarantannowy został otwarty w Budapeszcie w pierwszej połowie marca w klubie TRIP, który działa na cumującym przy nabrzeżu Dunaju statku. Według założyciela, reżysera Laszlo Magacsa, zaczęto od już napisanych sztuk, które uzyskują nowe znaczenie w okresie pandemii. Jako pierwszą zaprezentowano sztukę Brytyjczyka Dennisa Kelly'ego "After the End" (Po końcu), a następnie "Sceny z życia małżeńskiego" Ingmara Bergmana.