powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. #ZostańWDomu ze słuchowiskami

Wszystkie anteny Polskiego Radia zmieniają ramówkę i w ramach akcji #zostańwdomu oferują słuchaczom najlepszą kulturę zarówno w polskim, jak i zagranicznym wydaniu. Również w postaci słuchowisk opartych na klasycznych oraz współczesnych tekstach - jak zawsze w mistrzowskich interpretacjach rodzimych gwiazd kina, telewizji, estrady i teatru radiowego.

Radiowa Jedynka w najbliższych tygodniach przypomni słuchowiska zrealizowane w latach 2008-2009 dla tej anteny w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu" i w systemie dolby prologic II. Powstały wówczas takie dzieła, jak m.in. "Dziady" (dwa wieczory), "Kordian", "Nie-Boska komedia", "Śluby panieńskie", "Wyzwolenie" (dwa wieczory), "Iwona księżniczka Burgunda", "Tango" oraz "Kartoteka". Kontynuacją tego cyklu była "Wielka klasyka", w ramach której nagrane zostały: "Damy i huzary", "Żabusia", "Niespodzianka", "Dom otwarty", "W małym dworku", "Czwarta siostra", "Anioł ognisty - rzecz o Słowackim". Kolejność emisji i ich pory w ustaleniach, szczegóły już jutro na: jedynka.polskieradio.pl.

Najlepsze realizacje teatru radiowego zaprezentuje również Dwójka, w której w najbliższym czasie można spodziewać się m.in. "Rewizora" Mikołaja Gogola w reżyserii Janusza Kukuły z 1992 roku (28 marca, godz. 15.00), wyreżyserowanego w 2007 roku przez Waldemara Modestowicza "Kapelusza" Wiesława Myśliwskiego (28 marca, godz. 19.00), czy "Excentryków" Włodzimierza Kowalewskiego z 2009 roku w reżyserii Janusza Zaorskiego (29 marca, godz. 16.00). Od 4 kwietnia Program 2 Polskiego Radia szeroko zaprezentuje archiwalne dzieła - zmarłego w 2014 roku - Marka Nowakowskiego, w 85. rocznicę urodzin warszawskiego pisarza i poety.

Program 3 Polskiego Radia od 29 marca przypomni - w każdą kolejną niedzielę o godz. 20.00 - najlepsze słuchowiska zrealizowane i emitowane w ramach "Sceny Teatralnej Trójki". Będą to m.in. "Mojżesz - Remix" i "Kiedy byłem małym chłopcem" Tomasza Mana, "Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej, "Prezydent Paderewski" Marka Kochana, "Andy" Krzysztofa Czeczota, "Tancerz mecenasa Kraykowskiego. Dziewictwo" Witolda Gombrowicza, "Nie-miejsce" Marcina Teodorczyka, "Autarkia" Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz, "Radio Wolna Europa" Edwarda Dewereńskiego.

Od czwartku 26 marca Trójka nadawać będzie archiwalne słuchowiska z cyklu "Teatrzyk Zielone Oko" (po godz. 22.00). Równolegle wystartuje słynny i kochany przez słuchaczy komediowy cykl Jacka Janczarskiego "Kocham pana, Panie Sułku" (w ramach "Powtórki z rozrywki" po godz. 13.00).

Ponadto w paśmie wieczornym, od 23 marca, Trójka emituje ok. godz. 19.50 "Mini Powtórkę z rozrywki" - wyboru satyrycznych skeczy dokonał Łukasz Szwed.

Przypominamy także o znakomitych słuchowiskach, bajkach i legendach dla najmłodszych Polskiego Radia Dzieciom - dostępnych w internecie, odbiornikach DAB+ oraz darmowej aplikacji.