powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Kultura w czasach epidemii, czyli #ZostańwDomuzNinateką

Film o sile fantazji umożliwiającej podróżowanie bez opuszczania domu oraz dokument o kontaktowaniu się z najbliższymi wyłącznie przez internet. Ninateka kontynuuje akcję #ZostańwDomuzNinateką.

Codziennie o godz. 20.00 na stronie głównej serwisu odbywają się pokazy wybranych przez redakcję fabuł, dokumentów i spektakli. Ponadto, od wtorku 24 marca, w serwisie udostępniony zostanie serial "Polskie 100 lat", a także, gratka dla najmłodszych, "Akademia Pana Kleksa" oraz 50 polskich animacji!

W poniedziałek, 23 marca o godz. 20.00, Ninateka zaprasza na dokument "Komeda - muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy. Film pokazuje muzyczne fascynacje Komedy, życie w komunistycznej Polsce, sprzeciw wobec władzy, który manifestował się przede wszystkim w jego twórczości.

Obsypana nagrodami "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego ze znakomitymi zdjęciami Artura Reinharta to kolejna propozycja od Ninateki (do obejrzenia we wtorek). Historia podróży, która się nie odbyła oraz opowieść o tym, jak siła marzeń pozwala zamienić piwnicę w najbardziej romantyczne miasto na Ziemi

Środa poświęcona będzie teatrowi - zostając w domu, będzie można obejrzeć "Iluzje" w reżyserii Agnieszki Glińskiej (na zdjęciu). Spektakl, który powstał na postawie tekstu Iwana Wyrypajewa, to pełna paradoksów opowieść o małżeńskich układankach. Dwa małżeństwa - cztery osoby, cztery spojrzenia na wspólne życie. Kto kogo kochał, a komu się zdawało, że kochał? Co w mijającym życiu było rzeczywistością, a co iluzją?

Jak radzić sobie w czasach, gdy bezpośrednie kontakty z bliskimi są bardzo ograniczone? Jak komunikacja prowadzona wyłącznie przez internet zmienia tematy rozmów i wzajemne postrzeganie? Czy daje namiastkę obecności drugiego człowieka, czy tylko podsyca tęsknoty? Próby odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w dokumencie Pawła Ziemilskiego "In touch", który dotychczas nie był pokazywany szerokiej publiczności. Premierowy pokaz filmu odbędzie się w czwartek o godz. 20.00 i będzie dostępny online tylko w Ninatece, jedynie przez 2 tygodnie!

W repertuarze znalazł się także przewrotny spektakl "Opowieści z Hollywoodu" Kazimierza Kutza z brawurową kreacją Janusza Gajosa, która przeszła do historii Teatru Telewizji (transmisja w piątek) oraz filmowa adaptacja powieści "Szpital przemienienia" Stanisława Lema w reżyserii Edwarda Żebrowskiego (sobota). Na zakończenie tygodnia Ninateka proponuje spektakl "Trzy siostry" Aleksandra Bardiniego z 1974 roku, który został zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji. Role tytułowe zagrały debiutujące wówczas studentki PWST w Warszawie: Krystyna Janda (Masza), Joanna Szczepkowska (Irina), Ewa Ziętek (Olga).

24 marca Ninateka udostępni 10 odcinków serialu dokumentalnego "Polskie 100 lat", ukazującego najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z 42 odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów historycznych. Historii opowiadanej głosem Tomasza Marzeckiego towarzyszą bogate archiwalia zebrane z różnych krajów - zdjęcia i materiały audiowizualne. Fotografie zostały przekształcone w obrazy 3D. Do serialu zaangażowano wybitnych specjalistów historyków, którzy zadbali o jakość merytoryczną przekazu. FINA jest koproducentem serialu.

Na koniec informacja dla najmłodszych widzów - od środy będzie można obejrzeć trzy części kultowych przygód Pana Kleksa ("Akademii Pana Kleksa", "Podróże Pana Kleksa" i "Pan Kleks w kosmosie") oraz 50 animowanych bajek z archiwów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego z okresu od lat 40. do 80. XX wieku, takich twórców jak Teresa Badzian, Krzysztof Kiwerski i Jerzy Kotowski.

#FINAzdalnie, #FINAonline!