powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Cieszyn. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" przesunięty na sierpień

Organizatorzy 22. Przeglądu Filmowego "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przesunęli termin tegorocznej edycji. Poinformowali, że odbędzie się między 21-26 sierpnia. Decyzja ma związek z zagrożeniem koronawirusem w Polsce i Czechach.

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczna edycja pierwotnie planowana była na pierwszy tydzień maja.

- Późniejszy niż zwykle termin organizacji festiwalu podyktowany jest zagrożeniem związanym z obecnością koronawirusa w Polsce i Czechach. Jego rozprzestrzenianiu sprzyjają duże imprezy i skupiska ludzkie. "Kino na Granicy", największe tego typu wydarzenie kulturalne na styku tych dwóch krajów, gromadzi od lat wielu gości krajowych i zagranicznych oraz tysiące widzów kinowych i uczestników licznych wydarzeń towarzyszących imprezie - wyjaśnili organizatorzy.

Jak dodali, wpływ na decyzję miał także fakt, że wydarzenie przygotowuje polsko-czeski zespół, którego kontakty są teraz niemożliwe ze względu na zamknięcie granicy.

- Z tych powodów, pragnąc, aby wszyscy uczestnicy Przeglądu mogli cieszyć się uczestnictwem w nim w spokojnej, bezpiecznej atmosferze, zdecydowaliśmy się przełożyć termin imprezy z początku maja na 21-26 sierpnia - poinformowali organizatorzy.

Pierwsza edycja Przeglądu odbyła się w 1999 r. Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech.