powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. #KulturaZdalnie - Culture.pl na czas kwarantanny

Instytut Adama Mickiewicza włącza się w akcję #ZostańWDomu. Od środy, 18 marca, dostępne jest specjalne wydanie Culture.pl (https://culture.pl/pl), #KulturaZdalnie. To przewodnik po najbardziej wartościowych i często nieoczywistych zasobach polskiej kultury dostępnych online - bez wychodzenia z domu.

Pozostanie w domu nie musi oznaczać odcięcia od kultury. Wręcz przeciwnie - stwarza okazję do nadrobienia zaległości i obcowania z dziełami, często nieoczywistymi, ale wartymi obejrzenia czy lektury.

Sytuacja, z którą przyszło nam się mierzyć, to wydarzenie bez precedensu. Wszyscy powinniśmy zachować się odpowiedzialnie i w miarę możliwości pozostać w domu. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnacji z obcowania z polską kulturą. Najnowsze wydanie Culture.pl jest przewodnikiem po tym, co w polskiej kulturze dostępnej online najbardziej wartościowe - mówi Barbara Schabowska-Maszenda, p.o. dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

Wiele instytucji muzealnych udostępnia swoje zbiory online. Zebraliśmy najciekawsze z nich - od siedzib królewskich po muzea sztuki nowoczesnej. Przygotowaliśmy listę zarejestrowanych i udostępnionych w sieci spektakli teatralnych oraz wybraliśmy najciekawsze dostępne streamingi muzyczne: od polskiej klasyki ("Halka" i "Król Roger"), po koncerty Filharmoników Berlińskich, gdańskiej grupy Trupa Trupa i archiwa Konkursu Chopinowskiego. Dla miłośników architektury opracowaliśmy ścieżki gdyńskiego i krakowskiego modernizmu, przegląd małopolskich kościołów drewnianych oraz Szlaki Orlich Gniazd. Tym, których zmęczy zwiedzanie, proponujemy polskie filmy - fabularne i dokumentalne, klasyczne i te mniej znane, które można legalnie obejrzeć w serwisach VoD.

W okresie przymusowej kwarantanny Culture.pl przypomni czytelnikom swoje najciekawsze projekty: serię reportaży Krajobrazy Bartosza Panka i Johna Beauchampa, cykl "Przerwane historie" o losach polskich artystów po wrześniu 1939 roku czy "Śladami Polaków" o działalności polskich twórców emigracyjnych.

To także dobry czas, by sięgnąć do bogatych zasobów portalu Culture.pl - największego i najbardziej wszechstronnego źródła wiedzy o twórcach i dziełach polskiej kultury. Do odkrycia czekają "Multimedia Guides to Polish Culture", czy też cykl podcastów "Stories From The Eastern West".

Wszystko, czego w kulturze można doświadczyć zdalnie, od środy na Culture.pl.