powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Teatr zaprasza do szperania w sieci

Teatr Modrzejewskiej zawiesił swoją publiczną działalność. Większość pracowników jest na dobrowolnej kwarantannie domowej. Część pracuje zdalnie utrzymując kontakt z widzami głównie za pośrednictwem internetowych komunikatorów. Teatr oferuje jednak możliwość oglądania wybranych spektakli w Internecie.

Dziewięć legnickich spektakli ma swoje wersje telewizyjne. Nie wszystkie są jednak bezpłatnie dostępne w sieci. Dwa z nich udało się jednak odnaleźć. Na teatralnych profilach FB odostępniono je chętnym do towarzyszenia legnickiej scenie w trudnym czasie przymusowej przerwy w normalnej działalności. Co można obejrzeć w Internecie?

ZABIJANIE GOMUŁKI wg jednego z wątków "Tysiąca spokojnych miast" Jerzego Pilcha w adaptacji Roberta Urbańskiego i w reżyserii Jacka Głomba. W groteskowo-balladowym i nieco sentymentalnym stylu toczy się akcja absurdalnego komediodramatu rozgrywającego się w środowisku polskich luteran. Spektakl od narodzin ma fantastyczne recenzje, przyniósł jego twórcom i wykonawcom liczne festiwalowe nagrody. Ma za sobą trzynastoletnią historię oraz dwie sceniczne realizacje (2007 - Teatr Lubuski w Zielonej Górze, 2013 - Teatr Modrzejewskiej w Legnicy). Na stronach Teatru Telewizji dostępny jest zapis spektaklu, który 9 października 2018 roku transmitowano live z udziałem publiczności (na dziewięć kamer, dwa wozy transmisyjne z satelitarnym systemem nadawczym) bezpośrednio legnickiej Sceny Gadzickiego dla TVP Kultura. Spektakl można obejrzeć tutaj: https://vod.tvp.pl/website/zabijanie-gomulki,39377608

PLAC WOLNOŚCI wg scenariusza i w reżyserii Lecha Raczaka (premiera w TVP Kultura 12 lutego 2008), zapis zrealizowany przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne w 2007 roku w legnickiej hali przy ul. Jagiellońskiej. To sto lat polskiej historii XX wieku w sto minut w epoce naznaczonej totalitaryzmami i wojnami. Spektakl pełen ognia, granej na żywo muzyki i cyrkowych popisów, niezwykle widowiskowy i plastycznie wyrafinowany. Ciekawostką nagrania są rumuńskie napisy. To pochodna artystycznej wizyty legnickiego teatru w mołdawskim Kiszyniowie jesienią 2016 roku, podczas której na żywo prezentowano inny z legnickich spektakli Lecha Raczaka ("Madonna, Księżyc i pies" ). Spektakl odnaleziony został w serwisie YouTube https://www.youtube.com/watch?v=8FvraGouCWs

Warto przypomnieć, że legnicka przygoda teatralna z telewizją, a zatem także z filmową techniką realizacji i zapisu przedstawień, zaczęła się już w 1996 roku. Tak postała telewizyjna wersja "Pasji" wg Mieczysława Abramowicza, wyreżyserowana rok wcześniej przez Jacka Głomba, którą nakręcono w legnickim Kościele Mariackim i wyemitowano w TVP Wrocław.

Osiem kolejnych spektakli Teatru Modrzejewskiej zrealizowano dla Teatru Telewizji. Były to: "Ballada o Zakaczawiu" w reż. Waldemara Krzystka (2002), "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka (2005), "Wschody i Zachody Miasta" w reż. Jacka Głomba (2005), "Kwiaty polskie" w reż. Jacka Głomba (2005), "Plac Wolności" Lecha Raczaka (2007), "III Furie" w reż. Marcina Libera (2012), "Orkiestra" w reż. Jacka Głomba (2013) oraz "Zabijanie Gomułki" (2018). Wiele z tych przedstawień emitowano wielokrotnie w różnych kanałach TVP, która dysponuje zapisami tych przedstawień.

Czy uda się widzom udostępnić w sieci kolejne telewizyjne zapisy legnickich przedstawień? Poszukiwania trwają.