powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Odeszła Halina Żychal-Szymańska

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że wczorajszej nocy w wieku 89 lat odeszła Halina Żychal-Szymańska, wspaniała artystka krakowskiej sceny operowej i nasza solistka.

Halina Żychal-Szymańska, wybitna mezzosopranistka kreowała rolę Magdaleny w pamiętnym spektaklu "Rigoletto" G. Verdiego, którym Opera Krakowska zainaugurowała swoją działalność w 1954 roku. Solistką Opery Krakowskiej została jeszcze podczas studiów u profesora Włodzimierza Kaczmara w Krakowskiej PWSM (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie). Artystka pozostała wierna krakowskiej scenie operowej, jako wykonawczyni partii mezzosopranowych, a także jako asystent kolejnych reżyserów i samodzielny reżyser. Wielu młodym artystom pomogła w zaistnieniu na scenie - zawsze życzliwa, zawsze uśmiechnięta, skora do pomocy i współpracy.

Jacek Chodorowski w książce "Polscy śpiewacy" wyliczał 30 partii solowych w jej wykonaniu. Była m.in. Jadwigą i Cześnikową w "Strasznym dworze", tytułową Carmen, Księżną Eboli w "Don Carlosie", Dulcyneą w "Don Kichocie", Olgą w "Eugeniuszu Onieginie", Judytą w operze Bartoka "Zamek księcia Sinobrodego", Lady Pamelą we "Fra Diavolo", Suzuki w "Madama Butterfly", Karczmarką i Nianią w "Borysie Godunowie" i Martą w "Fauście".

Kraków stracił wybitną śpiewaczkę i dobrego człowieka.

Zespół Opery Krakowskiej