powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Minister Gliński: artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc MKiDN

Artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Staramy się o zwiększenie środków budżetowych na ten cel - napisał w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w liście do twórców i ludzi kultury w Polsce.

Wicepremier wyraził przekonanie, że w obliczu epidemii koronawirusa środowiska twórcze i artystyczne "stawią czoła wyzwaniu, demonstrując odpowiedzialną i obywatelską postawę". "Liczę na solidarność środowisk twórczych ze społeczeństwem i zaangażowanie Waszego autorytetu oraz popularności w promowanie metod walki z pandemią. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo publiczne, przypominam o konieczności bezwzględnego stosowania się do zaleceń dotyczących norm funkcjonowania społeczeństwa w sytuacji realnego zagrożenia epidemiologicznego" - czytamy w liście.

Gliński przypomniał, że "najważniejsza sprawa to przestrzeganie zasad higieny i maksymalne, zdecydowane ograniczenie bezpośrednich kontaktów interpersonalnych i przypadkowych spotkań". "Jeżeli ograniczymy dopływ wirusa z zewnątrz i jednocześnie zastosujemy rygorystyczne zasady higieny i izolacji, po kilku tygodniach powinniśmy zatrzymać dynamikę rozwoju epidemii, a następnie przejść do fazy jej wygaszania" - wyjaśnił.

Jak dodał, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że czasowe zawieszenie działalności instytucji kultury "pociąga za sobą poważne i dotkliwe konsekwencje dla środowisk twórczych i artystycznych". "Dlatego analizujemy możliwości pozyskania dodatkowych środków publicznych i wypracowania nowych narzędzi przeciwdziałania zagrożeniu finansowemu, które już dziś sygnalizują w swych apelach organizacje środowiskowe i indywidualni twórcy" - napisał szef MKiDN.

Gliński poinformował, że artyści i twórcy znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej mogą ubiegać się o pomoc Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Staramy się o zwiększenie środków budżetowych na ten cel. Niebawem poinformujemy Państwa o możliwej skali i kryteriach dodatkowej pomocy" - zapewnił, przypominając jednocześnie, że "twórcy i artyści prowadzący przedsiębiorstwa lub jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z przygotowywanych przez rząd narzędzi ochrony i wspierania przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami działalności".

Wicepremier zwrócił uwagę, że twórcy są stale obserwowani przez publiczność - także w mediach społecznościowych - a ich wypowiedzi medialne "mają niemałą siłę wzorotwórczą". "Wierzę, że dacie Państwo przykład, jak w poczuciu obywatelskiej odpowiedzialności za wspólny los sprostać dramatycznemu wyzwaniu, wobec którego wszyscy stoimy. Tak, jak to już nieraz bywało w naszej trudnej historii, gdy Wielcy Artyści pełnili rolę duchowych przewodników w czasach próby" - zaznaczył.

Minister kultury zaapelował o odpowiedzialność i dzielność. "Rząd i wszystkie służby pracują cały czas na rzecz opanowania sytuacji. Ale odpowiedzialność dotyczy nas wszystkich. Aby pokonać zagrożenie konieczne jest zaangażowanie i współpraca całej naszej polskiej wspólnoty" - podsumował.

Szczegółowe informacje nt. pomocy socjalnej dla artystów można uzyskać pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow [AKTYWNY LINK PONIŻEJ]