Płock. Nominacje do Srebrnych Masek

W poniedziałek zebrała się kapituła Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, wskazując kandydatów do corocznej nagrody dedykowanej artystom rodzimej sceny z Nowego Rynku. Ogłoszenie 69. laureata Srebrnej Maski 2020 planowane jest na 28 marca w płockim Teatrze Dramatycznym podczas premiery spektaklu "Widok z mostu" Arthura Millera w reżyserii Janusza Kijowskiego

«Srebrne Maski przyznawane są z inicjatywy czwartego Prezesa PTPT Tomasza Pawłowskiego od 1983 r. Ustalono wówczas, że laureatem może być aktor albo inny twórca (reżyser, scenograf, kompozytor, choreograf, aranżer), który wyróżnił się w okresie między premierami wystawianymi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Projekt jednostronnego medalu ze srebra opracowała artysta plastyk Zofia Samusik-Zaremba, a jego bezpłatnym wykonaniem zajmują się niezmiennie pracownie Jerzego Stachurskiego.

Do tej pory wręczono 68 drewnianych szkatułek ozdobionych metaloplastyką Wzgórza Tumskiego, kryjących artystyczne trofeum. Sześciokrotnie towarzystwo zamieniało srebro na złoto, a tylko raz połączyło obydwa kruszce, honorując dyrektora Marka Mokrowieckiego.

W 37. edycji nominowani do Srebrnej Maski zostali - w alfabetycznej kolejności:

Henryk Jóźwiak za drugoplanową rolę Rosenberga w "Rodzinie" Antoniego Słonimskiego w reżyserii Rafała Sisickiego,

Sylwia Krawcówna [na zdjęciu] za różnorodność kreacji aktorskich: Marysi w "Rodzinie", Mary Lennox w "Tajemniczym Ogrodzie" Frances Burnett w reżyserii Stefana Szaciłowskiego oraz dublurę Lizelotty w spektaklu "Dwa teatry" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Marka Mokrowieckiego,

Łukasz Mąka za rolę George'a Pigdena w farsie "Hotel Westminster" Raya Conneya w reżyserii Jerzego Bończaka,

Mariusz Pogonowski za kreację roli Tomasza Lekcickiego w "Rodzinie" oraz reżyserię i rolę Męża w spektaklu "Związek Otwarty" Dario Fo,

Hanna Zientara za rolę Matki w "Dwóch teatrach".

Srebrna Maska jest od prawie czterech dekad nagrodą prestiżową, a czasami kontrowersyjną. Od dziesięciu lat galę honorowania medalem poprzedzają nominacje, ogłaszane dwa tygodnie przed Międzynarodowym Dniem Teatru.

Paradoksalnie stabilność etatowa zespołu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego spowodowała, że nazwiska laureatów zaczęły się cyklicznie powtarzać. Stąd pomysł wręczania Złotej Maski, która jest symbolem mistrzostwa, z ograniczeniem możliwości nominowania w kolejnych edycjach.

W tym roku zasada ta dotknęła reżysera "Dwóch teatrów" Marka Mokrowieckiego i kreację roli Woźnego z tego spektaklu w wykonaniu Marka Walczaka.

Nie wiedząc, w jakim kierunku potoczy się sytuacja epidemiologiczna kraju, miłośnicy Melpomeny zaplanowali kolejny sezon aktywności pod hasłem "Wieczorów rosyjskich". Daje to możliwość ponownego obejrzenia wielkich dzieł archiwalnych oraz nowych realizacji Czechowa, Dostojewskiego, Gorkiego i Bułhakowa na scenach w całej Polsce. Realizacja planów wycieczkowych została na razie zawieszona.

Ogłoszenie 69. laureata Srebrnej Maski 2020 planowane jest na 28 marca w płockim Teatrze Dramatycznym podczas premiery spektaklu "Widok z mostu" Arthura Millera w reżyserii Janusza Kijowskiego. Po raz 59. odczytane zostaną również orędzia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego