powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Węgry. Koncerty przy pustej sali dostępne przez internet

Część instytucji kultury na Węgrzech wprowadziła możliwość śledzenia na żywo przez internet niektórych wydarzeń kulturalnych, odbywających się przy pustej sali z powodu zakazu zgromadzeń ponad 100 osób w pomieszczeniach zamkniętych.

Orkiestra Danubia z budapeszteńskiej dzielnicy Obuda wystąpi w czwartek przy pustej sali w Akademii Muzycznej w Budapeszcie, ale koncert, podczas którego wykonane zostaną utwory Gyoergya Kurtaga, Josepha Haydna i Antonina Dvorzaka, można będzie śledzić na żywo przez internet na stronie orkiestry.

Czwartkowy koncert Orkiestry Symfonicznej Węgierskich Kolei Państwowych w Nyiregyhaza na wschodzie kraju także będzie transmitowany przez internet, na stronie Facebooka. W programie Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena.

23 marca Budapeszteńskie Centrum Muzyczne przeprowadzi zaś transmisję koncertu laureata węgierskiego konkursu talentów Virtuozok (Wirtuozi) Daniela Alego Lugosiego - na Facebooku oraz na oficjalnym kanale YouTube.

W środę rząd Węgier ogłosił w kraju stan zagrożenia z powodu koronawirusa. Przywrócono m.in. kontrole na granicy ze Słowenią i Austrią, zakazano zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych z udziałem powyżej 100 osób i na świeżym powietrzu z udziałem powyżej 500 osób oraz zakazano wjazdu do kraju cudzoziemcom, przybywającym z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu.

Na Węgrzech stwierdzono dotąd 16 przypadków zakażenia koronawirusem.