powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Legnica. Teatr bez spektakli, prób i innych wydarzeń

- Zgodnie z zarządzeniem wojewody do 25 marca publiczna działalność naszego teatru jest zawieszona. W porozumieniu z aktorami zawiesiliśmy też próby do planowanej premiery, którą przesuniemy na okres po wakacjach - poinformował w czwartek 12 marca dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Środowe decyzje rządu i zarządzenie kryzysowe wojewody dolnośląskiego sprawiły, że legnicki Teatr Modrzejewskiej zmuszony jest zawiesić od czwartku 12 marca publiczną działalność artystyczną na macierzystej scenie, odwołać wyjazd do Głogowa ze spektaklem "Orkiestra", odwołać zajęcia edukacyjne Klubu Gońca Teatralnego i imprezy w teatralnej Art Cafe Modjeska.

W środę 11 marca z listem do widzów zwrócił się w tej sprawie dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb (na zdjęciu) informując o sposobie zwrotu pieniędzy za zakupione wcześniej bilety (teatralna kasa biletowa będzie czynna).

- Sytuacja jest dramatyczna i nadzwyczajna. Niestandardowe muszą być też nasze działania. W porozumieniu z zespołem aktorskim i na jego wniosek od czwartku 12 marca zawiesiliśmy także próby do planowanej na 2 maja premiery sztuki Bertolta Brechta "Kaukaskie kredowe koło" w reżyserii gruzińskiego artysty Andra Enukidze. Nie ma zatem już możliwości, by premiera odbyła się w planowanym terminie. Zdecydowaliśmy, że przeniesiemy ją na nowy sezon, już po wakacjach - poinformował lokalne media na czwartkowej (12 marca) konferencji prasowej szef legnickiego teatru. Troje gruzińskich artystów uczestniczących w tej realizacji w sobotę powróci do swojego kraju.

Jacek Głomb wyjaśnił także, że już wcześniej był zmuszony odwołać spektakle przedpołudniowe "Baśni o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" zaplanowane na okres od 11 do 13 marca, ponieważ - w związku z pismem Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu zalecającym szkołom rezygnacje z wycieczek i grupowych wyjść ze szkół - grupy zorganizowane odwołały rezerwacje biletów. Także widzowie indywidualni rezygnowali z rezerwacji.

Nie dojdzie także do planowanych na niedzielę 15 marca prezentacji legnickiego spektaklu "Orkiestra" w reżyserii Jacka Głomba na scenie Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie oraz pokazu dwóch gościnnych przedstawień w ramach Sceny dla Tańca na legnickiej Scenie Gadzickiego. Odwołane zostały także kameralne prezentacje na scenie Art Cafe Modjeska spektaklu "Portret Polaka po szkodzie. Niewesoły kabaret do słów Jacka Kaczmarskiego" (14 i 20 marca) oraz z cztery przedstawienia "Makbeta" w reżyserii Lecha Raczaka na Scenie Gadzickiego (19-22 marca). Nie odbędą się także zaplanowane na 21 marca legnickie eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz inne wydarzenia (spotkania, koncerty) w Art Cafe Modjeska.

- Nadal mamy nadzieję na opanowanie kryzysu i nie odwołujemy wydarzeń zaplanowanych po 25 marca, w tym na te związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca), podczas których zaplanowaliśmy zwiedzanie teatru w wielu zorganizowanych grupach. W najtrudniejszej sytuacji ekonomicznej znaleźli się nasi aktorzy, bowiem 2/3 ich wynagrodzenia to honoraria za grane spektakle i próby. Postaram się jakoś im to zrekompensować w ramach dostępnych możliwości. Tak czy inaczej policzyliśmy, że straty teatru w żywej gotówce będą nie mniejsze niż 100 tys. zł. Dla nas to dużo - zaznaczył Jacek Głomb.

Zaplanowane na weekend 28-29 marca wieczorne spektakle "Fanny i Aleksadner" Ingmara Bergmana w reżyserii Łukasza Kosa (premiera 28 lutego br.) nadal pozostają w repertuarze.