powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Węgry. Epidemia koronawirusa - odroczone lub odwołane festiwale

Międzynarodowy Festiwal Książki oraz Międzynarodowe Spotkania Teatralne im. Imre Madacha w Budapeszcie zostały odroczone - poinformowali w środę organizatorzy obu wydarzeń. Odwołano natomiast Festiwal Bach dla Wszystkich.

Węgierskie Stowarzyszenie Wydawców i Kolporterów powiadomiło na swojej stronie internetowej, że 27. Międzynarodowy Festiwal Książki w Budapeszcie został przesunięty na termin późniejszy, gdyż rząd wprowadził w środę zakaz zgromadzeń w pomieszczeniach zamkniętych powyżej 100 osób i na świeżym powietrzu powyżej 500 osób. Festiwal miał się odbyć w dniach 23-26 kwietnia.

Teatr Narodowy poinformował zaś o odroczeniu 7. Międzynarodowych Spotkań Teatralnych im. Imre Madacha, które były planowane na 8 kwietnia - 17 maja, a także o odwołaniu od środy własnych przedstawień. Zakupione bilety i karnety na festiwal zachowają ważność na nowe terminy, które zostaną ogłoszone później.

Odwołano natomiast Festiwal Bach dla Wszystkich, który planowano na 16-22 marca. Następna edycja odbędzie się w przyszłym roku.

Rząd Węgier wprowadził w środę stan zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa na całym terytorium kraju. Będzie on obowiązywać do odwołania.

Wśród najważniejszych posunięć jest zakaz wjazdu dla osób przybywających z Włoch, Chin, Korei Południowej i Iranu. Innym istotnym krokiem będzie zakaz wstępu do uniwersytetów, gdyż 9 spośród 13 osób, u których stwierdzono na Węgrzech koronawirusa, to cudzoziemcy, a na uniwersytetach studiuje bardzo dużo osób z zagranicy.