powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Woda jest tobą" - zrealizuj projekt artystyczny razem z Generatorem Malta

Stwórz i zrealizuj projekt artystyczny podczas Malta Festival Poznań 2020! Rozpoczął się nabór projektów do programu Generatora Malta, społeczno-artystycznej sekcji festiwalu. Na prace z obszaru sztuki i aktywizmu, związane ze społecznym kontekstem wody i hasłem "Woda jest tobą" oraz przygotowane z myślą o poznańskich akwenach, czekamy do 6 kwietnia.

Zapraszamy artystki, muzyków, badaczki, aktywistów do wzięcia udziału w naborze "Woda jest tobą" - czekamy na pomysły działań artystycznych, obiektów, interaktywnych instalacji, procesów artystyczno-edukacyjnych, interdyscyplinarnych doświadczeń, które opowiadają o nas z perspektywy wody. Projekty powinny być przygotowane z myślą o jednym z akwenów na terenie Poznania: jeziorze, stawie, mokradle, rzece, basenie, strumieniu, potoku, kanale, zbiorniku. Wybrane działania staną się częścią programu Generatora Malta. Na realizację jednego pomysłu jest przeznaczone maks. 3000 zł brutto. Szczegóły dotyczące naboru znajdują się w regulaminie dostępnym na www.malta-festival.pl.

Generator Malta od dziewięciu lat jest z jednej strony tymczasowym domem kultury na placu Wolności, a z drugiej - programem społeczno-artystycznym festiwalu Malta, który podejmując tematy związane z prawami człowieka, urbanizacją, migracjami i przyrodą, promuje społeczną empatię, dialog i wartościotwórczą rolę sztuki. Hasło tegorocznego programu Generatora Malta, który przygotowuje Joanna Pańczak, brzmi "Woda jest tobą".

- Gdy w sztucznym jeziorze Rusałka obniża się poziom wód, odsłaniają się macewy, z których na rozkaz nazistów Żydzi i Żydówki osadzeni w niemieckich obozach pracy przymusowej zbudowali jego dno. Gdy Kopalnia Węgla Brunatnego "Konin" zrównuje z ziemią kolejne wsie i wypompowuje hektolitry wód gruntowych pod odkrywki, pomosty w okolicznych jeziorach wyglądają jak wyrzucone na brzeg, a tysiące roślin i zwierząt umiera. Gdy woda coraz częściej przybiera kształt (i skład chemiczny) plastikowej butelki, ONZ ogłasza, że jest ona prawem człowieka, a Słowenia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej wpisuje ją do konstytucji jako dobro wspólne, a nie towar. Gdy poznański kolektyw feministyczny uczy nurkowania osoby o różnym stopniu sprawności, to zajęcia zaczynają się od empowermentu, wendo i radzenia sobie ze stresem, a kończą na ratowaniu rafy koralowej u wybrzeży Meksyku.

Neutralna woda. Uwikłana przez człowieka w gry polityczne, grzechy kapitalizmu i wakacyjne marzenia. Jakby te cechy fizyczne, które pozwalają jej rezonować z otoczeniem, zapisywać jego kształty, temperaturę, odbijać krajobraz, rozgrywające się na jej oczach sytuacje, te prozaiczne, i te nie do wyobrażenia, nie były przypadkowe.

Woda jest środowiskiem, namacalnym dokumentem naszej działalności. Woda opowiada nas. Jest granicą wyznaczającą podział na "my" i "wy", przeszkodą dla osób szukających schronienia przed wojnami i dyktatorami. Jest archiwum antropocenu, lustrem zmian klimatu. Dobrem wspólnym i zasobem, za który potrafimy zabić. Jest żywiołem, ofiarą. Przywilejem, prawem. Ryzykiem. Przyjemnością. Jest wyzwaniem, jest życiem. Woda jest nami. Water is You. Woda to Ty - tekst programowy open calla.

W tym roku festiwal Malta odbędzie się między 19 a 28 czerwca w Poznaniu - serdecznie zapraszamy na urodzinową, 30. edycję wydarzenia.

TERMINY

nabór: 10.03-6.04

ogłoszenie wyników: 9.04

realizacja: Malta Festival Poznań (19-28 czerwca 2020)

KOSZTY

Maksymalny kosztorys jednego projektu to 3000 zł brutto, w tym wynagrodzenie dla autorów/autorek 1600 zł brutto, budżet na produkcję 1400 zł brutto.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Żeby zgłosić się do naboru "Woda jest tobą", należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania TUTAJ) i przesłać na adres generator@malta-festival.pl do dnia 6 kwietnia 2020 roku.