powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera spektaklu "Dzwonię do moich braci"

- Spektaklem "Dzwonię do moich braci" Teatr WARSawy zainauguruje drugi rok projektu Społeczna Scena Debiutów - poinformował PAP Teatr WARSawy. Premiera przedstawienia w reżyserii Marty Malinowskiej - w sobotę.

Autorem dramatu jest szwedzki prozaik i dramatopisarz tunezyjskiego pochodzenia Jonas Hassen Khemiri. Przedstawienie wyreżyserowała Marta Malinowska.

"Grudzień 2010 roku. W Sztokholmie miał miejsce akt terroru i dla Amora oraz innych Szwedów o arabskim wyglądzie nic nie będzie już takie jak przedtem. Terrorysty jeszcze nie ujęto, może też zginął przy wybuchu bomby, ale mógł mieć pomocników i oni mogą skrywać się wszędzie. Gdzie więc ich szukać, jeśli nie wśród ludzi o podobnym wyglądzie? Jak muszą czuć się młodzi Szwedzi o arabskim wyglądzie, którzy widzą lęk i nieufność w spojrzeniach mijanych przechodniów? Szwecja boryka się z bardzo wzmożoną agresją skierowaną przeciw imigrantom. Jest to zazwyczaj agresja tłumiona, skrywana pod grzecznym uśmiechem, niewyrażona - a jednak bardzo brutalna i raniąca" - czytamy na stronie teatru.

Jak napisali realizatorzy spektaklu, "Amor, urodzony w Szwecji syn imigranta tunezyjskiego pochodzenia, dowiaduje się o wybuchu samochodu w centrum miasta. Nie ma z tym nic wspólnego, ale... szybko dają o sobie znać jego wewnętrzni podszeptywacze: nie włączać telewizora, nie czytać gazet, nie odbierać telefonu, siedzieć cicho, przeczekać, zachowywać się normalnie, nie ściągać podejrzeń".

"Tak zaczyna się bolesna wędrówka Józefa K. naszych czasów po różnych stanach świadomości - przerażonego myślą, że w atmosferze islamofobii ktoś zidentyfikuje go z zamachowcem" - napisano w zapowiedzi.

Przypomniano, że spektakl "w lekki i często dowcipny sposób próbuje znaleźć odpowiedź i spotkać nas twarzą w twarz z naszym wewnętrznym lękiem przed obcym".

Jak napisano na stronie Agencji Dramatu i teatru "ADiT", utwory Khemiriego zostały wystawione w ponad stu teatrach na całym świecie. Za debiut pt. "Invasion!" otrzymał Nagrodę Village Voice OBIE. Za norweską premierę w 2010 r. swojego trzeciego dramatu pt. "The Hundred We Are" otrzymał Nagrodę Heddy dla najlepszej sztuki.

Autorką przekładu jest Halina Thylwe. Za muzykę odpowiadają Dominika Jarosz i Mateusz Trembaczowski. Scenografię zaprojektowała Iga Koclęga.

Za muzykę odpowiadają Dominika Jarosz i Mateusz Trembaczowski. Scenografię zaprojektowała Iga Koclęga.

Występują: Paulina Fonferek, Katarzyna Kucharska, Jakub Kordas i Mateusz Trembaczowski.

Premiera - 14 marca w Teatrze WARSawy o godz. 19. Kolejne przedstawienie -15 marca br.