powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Cieszyn. Odwołano imprezy w miejskich instytucjach kultury do 22 marca

Władze Cieszyna odwołały do 22 marca wszystkie imprezy organizowane przez miejskie instytucje kultury - podał we wtorek cieszyński magistrat. Decyzja ma związek z dwoma potwierdzonymi przypadkami koronawirusa w mieście.

Samorząd poinformował zarazem, że miejskie instytucje kultury będą do najbliższego piątku zamknięte. "Realizowana w nich będzie wyłącznie praca wewnętrzna" - podały władze Cieszyna.

Magistrat zalecił zarazem zewnętrznym organizatorom, by również odwołali wydarzenia zaplanowane do 22 marca.

We wtorek po południu wojewódzki inspektorat sanitarny powiadomił wojewodę śląskiego o dwóch pozytywnych wynikach próbek pobranych od mieszkańców Cieszyna. Oboje są hospitalizowani na oddziale obserwacyjno-zakaźnym cieszyńskiego Szpitala Śląskiego. Rzecznik placówki Ewa Herman poinformowała, że pacjenci są w dobrym stanie. "To jedyne osoby, które są w tej chwili hospitalizowane w związku z koronawirusem" - dodała.

Jedna z chorych osób zatrudniona była w miejscowym liceum. Po potwierdzeniu obecności w jej organizmie koronawirusa samorząd zawiesił zajęcia we wszystkich szkołach podstawowych i liceum, w którym pracuje hospitalizowana osoba.

"Apelujemy do rodziców o zachowanie spokoju, stosowanie się do zaleceń i wytycznych Sanepidu, o zadbanie, by dzieci w tym czasie pozostały w domu, nie uczęszczały na dodatkowe zajęcia ani spotkania towarzyskie. W przypadku dzieci w wieku szkolnym, które mają rodzeństwo w wieku przedszkolnym, rekomendujemy pozostanie wszystkich dzieci w domu" - powiedziała burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz.

Jak dodała, miejskie przedszkola i żłobki funkcjonują normalnie. "Nie ma przesłanek, aby podjąć decyzję o ich zamknięciu" - powiedziała Staszkiewicz.

Burmistrz zaznaczyła, że jeśli pojawią się niepokojące objawy wskazujące na infekcję należy najpierw telefoniczne zgłosić swoje obawy do Sanepidu w Cieszynie pod numer 502 281 673.

(...)