powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Świętokrzyskie. Z powodu koronawirusa zakazywane będą imprezy masowe

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zapowiedział, że imprezy masowe będą odwoływane. Z najbliższych wydarzeń rezygnuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalne zalecenia dla szkół wydał prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Mając na uwadze sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, na podstawie art. 34 ustawy z dnia 20 marca 2009 o bezpieczeństwie imprez masowych, imprezy masowe są odwoływane bądź - w przypadku wydarzeń sportowych - przeprowadzane będą bez udziału publiczności - przekazała PAP, Ewa Łukomska rzeczniczka wojewody.

Jak dotąd w wyniku prowadzonych konsultacji, w poniedziałek podjęta została decyzja o przesunięciu na inny termin wystaw "Agrotech" oraz "Las Expo", które w najbliższy weekend miały odbyć się w halach wystawienniczych Targów Kielce. Andrzej Mochoń, prezes ośrodka zapowiedział w poniedziałkowej rozmowie z PAP, że na jesień przełożone zostaną także najbliższe imprezy, m.in. z cyklu "Przemysłowa Wiosna" planowanych na koniec marca oraz majowe Targi Autostrada.

Z koeli z uwagi na trwający sezon grypowy, dużą liczbę zachorowań oraz rozwijającą się sytuację epidemiologiczną, Prezydent Kielc Bogdan Wenta zalecił dyrektorom kieleckich szkół i przedszkoli rezygnację z organizacji wycieczek szkolnych poza granice miasta - poinformował rzecznik prezydenta Tomasz Porębski. - Apelujemy także do rodziców o nieposyłanie do przedszkoli i szkół dzieci z objawami infekcji - dodał.

Ponadto władze miasta zdecydowały się wprowadzić ograniczenia odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej. - Ze względu na bezpieczeństwo przebywających w nich pensjonariuszy, wprowadzane są ograniczenia odwiedzin u mieszkańców ośrodków. Całkowite zakazy dotyczą osób z objawami grypy - zaznaczył Porębski.

Najbliższe imprezy odwołują także władze Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Zrezygnowano z organizacji dwóch wydarzeń: Święta Liczby Pi oraz spotkania z himalaistą Krzysztofem Wielickim - oba były zaplanowane na najbliższy piątek.

- Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz władz zdecydowaliśmy się odwołać obydwie imprezy. Spodziewaliśmy się kilkuset uczestników na każdej z nich. W obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem chcemy uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia dla uczestników. Imprezy mają się odbyć w późniejszym terminie - powiedziała dr hab. Barbara Zbroińska, prorektor ds. Rozwoju i Finansów UJK.

Jak dotąd z organizacji wydarzeń nie wycofują się instytucje kultury podległe marszałkowi województwa, między innymi Filharmonia Świętokrzyska, Wojewódzki Domu Kultury, Europejskiego Centrum Bajki, Muzeum Wsi Kieleckiej czy Teatr imienia Stefana Żeromskiego. "Na razie nie mamy w harmonogramie dużych wydarzeń, powyżej 1000 osób. W obiektach zamkniętych w większych będą się odbywać. Duże imprezy gdzie gromadziło się powyżej 500 osób mamy na razie za sobą" - powiedział PAP Andrzej Bętkowski, marszałek województwa.(PAP)