powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Wielki odwołał najbliższe spektakle, koncert w Filharmonii w internecie

Teatr Wielki w Łodzi przełożył na późniejszy termin zaplanowane w tym tygodniu spektakle "Grek Zorba" oraz "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków". Z kolei piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się bez publiczności, ale będzie transmitowany w internecie.

O decyzjach podjętych w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa poinformował na wtorkowej konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber i władze podległych mu instytucji kultury.

- Staramy się podejmować decyzje, które już teraz będą zapobiegały niebezpieczeństwu zarażenia się koronawirusem. Chodzi m.in. o instytucje kultury, w których spotykają się duże rzesze ludzi. Imprezy kulturalne nie są objęte pojęciem imprezy masowej, ale trzeba zastanowić się nad sytuacją, w której np. w przestrzeni Teatru Wielkiego spotyka się tysiąc osób - tłumaczył marszałek Schreiber.

Dlatego - jak przekazał - rozmawiał na temat ograniczenia ryzyka zakażenia wirusem z dyrektorami instytucji kultury woj. łódzkiego, do których należała ostateczna decyzja w tym zakresie.

W związku z tym, jak poinformował szef Teatru Wielkiego Dariusz Stachura, w tym tygodniu nie odbędzie się zaplanowany na środę spektakl "Grek Zorba" oraz "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", która zgodnie z repertuarem miała zostać wystawiona w piątek.

- Podejmując tę decyzję braliśmy pod uwagę imprezy, które narażają osoby starsze oraz te, na które przyjeżdżają widzowie nie tylko z województwa, czy z Polski, ale także z zagranicy. Dlatego lepiej zareagować wcześniej. Wszystkich widzów możemy tylko przeprosić i zapewnić, że odwołane wydarzenia postaramy się przenieść na późniejszy, bezpieczny termin - wyjaśnił.

Dodał, że bilety można zwracać w kasach Teatru Wielkiego lub zachować je do czasu wyznaczenia nowego terminu spektaklu.

Z kolei dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben przekazał, że odwołano najbliższe koncerty młodzieżowej orkiestry, a piątkowy koncert symfoniczny odbędzie się w innej formule: bez udziału publiczności na sali, lecz za pośrednictwem internetu.

- Będziemy wciąż pracować i wciąż ćwiczyć, by koncert się odbył. Chcemy zamienić audytorium z naszej sali przy ul. Narutowicza na tych, którzy będą mogli oglądać i wysłuchać nas on-line. Dla nas to będzie też ciekawe wyzwanie techniczne i dobra alternatywa, by nie zmarnować pieniędzy, które są lokowane w instytucji publicznej, nie zmarnować czasu artystów, którzy do nas przyjeżdżają i uratować jakiś sens funkcjonowania instytucji - zaznaczył szef Filharmonii.

Pieniądze za zakupione bilety będą zwracane w kasie.

Bęben dodał, że nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie kameralnych wydarzeń odbywających się w FŁ.

Marszałek poinformował natomiast, że odwołano zaplanowaną na środę w Teatrze Wielkim galę z okazji "Dnia Sołtysa". Zaznaczył, że szczególne środki ostrożności oraz przestrzegania zasad higieny i profilaktyki podjęto w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.