Gdańsk. Zmiany w nurcie alternatywnym Festiwalu Szekspirowskiego

Nowa kuratorka, dwa konkursy zamiast jednego - w tym roku SzekspirOFF, rywalizacja twórców nieprofesjonalnych w ramach Festiwalu Szekspirowskiego, przechodzi duże zmiany.

«Alternatywny nurt festiwalowy odbędzie się w tym roku już po raz 10. Ale w tym roku mocno zmienia formułę. Nowy kształt nada mu Katarzyna Knychalska, świeżo powołana kuratorka tego projektu. To teatrolożka, animatorka i redaktorka z Wrocławia, od lat specjalizująca się w teatrze offowym - jest współzałożycielką Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej i redaktorką naczelną portalu Teatralny.pl.

Pierwsze zmiany w nurcie SzekspirOFF pod jej kierunkiem to ustanowienie dwóch osobnych konkursów: na wsparcie projektów artystycznych i na prezentację opartą na twórczości patrona festiwalu.

Ten pierwszy to nowość. Nieprofesjonalni twórcy mogą do 12 kwietnia zgłaszać swoje projekty, a organizatorki i organizatorzy wybiorą najlepsze, będą wspierać ich produkcję, a potem zaproszą do prezentacji podczas festiwalu.

Drugi z konkursów to kontynuacja tego, który od dekady odbywał się na gdańskim festiwalu. Rywalizują w nim projekty przygotowane przez nieprofesjonalnych twórców na podstawie twórczości Szekspira. W przypadku obu konkursów organizatorki i organizatorzy deklarują otwartość na najróżniejsze formy teatralne i okołoteatralne.

Gdański Festiwal Szekspirowski odbędzie się w tym roku już po raz 24., zaplanowany został w dniach 31 lipca - 9 sierpnia.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego