powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Polskie Radio. Wiktor Zborowski czyta Grzesiuka w Dwójce

W cyklu "Książka do słuchania" Program 2 Polskiego Radia zaprasza od poniedziałku 9 marca na premierową adaptację "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Fragmenty słynnej powieści o przedwojennej Warszawie widzianej oczami młodego cwaniaka czyta znakomity aktor Wiktor Zborowski.

Stanisława Grzesiuka (1918-1963) znamy przede wszystkim jako barda warszawskiego Czerniakowa. Dzięki niemu przedwojenny stołeczny folklor przetrwał i znalazł wielu naśladowców. Grzesiuk napisał trzy autobiograficzne powieści - pierwszą z nich, czyli "Boso, ale w ostrogach", wydano w 1959 roku, ale została poddana drastycznej cenzurze. Tekst integralny - bez skreśleń i cenzury - pojawił się w księgarniach dopiero w 2018 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w Warszawie lat 30. Stasiek jest dzieciakiem, wyrostkiem, a w końcu mężczyzną. Brawurowo i bezpardonowo opisuje czerniakowski światek, w którym obowiązuje szlachetne prawo pięści, nieznanej gdzie indziej kultury miejskiej i zamiłowanie do awantur.

Emisja fragmentów "Boso, ale w ostrogach" w aktorskiej interpretacji Wiktora Zborowskiego codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 19.15-19.30.