powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Wokół Tradycji: Pieśni wielkopostne i pogrzebowe

W dniach 13 i 14 marca Ośrodek Teatralny Kana wspólnie z Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie zaprasza na szczególne wydarzenie - dwa wieczorne spotkania śpiewaków poświęcone tradycji Pustych Nocy.

Pieśni na Puste Noce to szczególny repertuar niegdyś żywo obecny w praktyce wiejskiej. Utwory o tej tematyce sięgające swym rodowodem czasów baroku, a nawet wcześniejszych przetrwały w przekazie ustnym, zachowując nierzadko niezmienioną formę "egzystencjalnych minitraktatów, które ujmują życie ziemskie w perspektywie wieczności".

W dniach 13 i 14 marca Ośrodek Teatralny Kana wspólnie z Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie zaprasza na szczególne wydarzenie - dwa wieczorne spotkania śpiewaków poświęcone tradycji Pustych Nocy. Spotkania będą kontynuacją i w pewnym sensie zwieńczeniem dotychczasowych poszukiwań, kontaktów, rozmów ze śpiewakami pogrzebowymi z okolic wsi Tuchomie, Borzyszkowy, Kłączno, Gołczewo, którzy zgodzili się podzielić zarówno opowieściami, historiami, obserwacjami związanymi z odchodzącym w zapomnienie zwyczajem Pustych Nocy, jak i swoim niezwykłym repertuarem.

Wykonawcy nie mieli dotąd okazji do wspólnych kontaktów, zgodzili się więc, by wziąć udział w zgromadzeniu, poznać się, wymienić doświadczeniami i porozmawiać o tradycji, a także usłyszeć repertuar śpiewany u sąsiadów.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy również znakomite śpiewaczki z zespołu Jarzębina z Kocudzy, które będą pełnić rolę moderatorek, a także opowiedzą o zwyczajach pogrzebowych i wykonają pieśni z równie bogatego w tradycję regionu Roztocza.

Piątkowe spotkanie zorganizowane zostanie w gościnnej Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie oddziale zamiejscowym Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, które jest współorganizatorem wydarzenia.

W sobotę natomiast w kościele we wsi Tuchomie będzie można usłyszeć i wykonać wspólnie ze śpiewakami wybrane przez nich pieśni. Dla wszystkich gości przygotujemy teksty, które jednocześnie będą zaproszeniem do wspólnego śpiewu.

Z racji tego, że istotną część repertuaru wielkopostnego stanowiły w tradycji pieśni pogrzebowe (i odwrotnie) usłyszeć z pewnością będzie można i pieśni dotyczące czasu Wielkiego Postu.

Jarzębina jedna z najbardziej znanych tradycyjnych grup śpiewaczych w Polsce. Jarzębina to wielopokoleniowy żeński zespół zajmujący się teatrem obrzędowym i śpiewem tradycyjnym. Powstał w 1991 roku w Kocudzy na Roztoczu, niezwykle interesującym regionie etnograficznym Lubelszczyzny. Członkinie zespołu gromadzą i wykonują pieśni nadbużańskiego Podlasia, aktywnie uczestnicząc w życiu kulturalnym regionu. Zespół prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar jednogłosowych pieśni obrzędowych i powszechnych, dla których źródłem jest tradycja ustna, oparta głównie na przekazach rodzinnych oraz różnego rodzaju śpiewnikach. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogaty repertuar pieśni wielkopostnych i pogrzebowych wykonywany przez grupę. Śpiew zespołu Jarzębina cenili sobie m.in. Władysław Hasior czy Henryk Mikołaj Górecki. W roku 2012 grupa zdobyła także szeroką popularność, zwyciężając plebiscyt na oficjalną piosenkę reprezentacji polski w piłkę nożną na Euro 2012.

Projekt "Wokół Tradycji" Ośrodka Teatralnego Kana dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorzy: Ośrodek Teatralny Kana, Zachodniokaszubskie Muzeum w Bytowie