powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. Będzie pomnik bohaterów kreskówki "Porwanie Baltazara Gąbki"

Pomnik bohaterów serialu animowanego "Porwanie Baltazara Gąbki", który powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, jeszcze w tym roku stanie w ścisłym centrum miasta. Magistrat podał, że zawarł umowę z rzeźbiarką Lidią Sztwiertnią na projekt.

Szymon Gąsowski z biura prasowego urzędu miejskiego poinformował w poniedziałek, że umowa obejmuje wykonanie projektu autorskiego oraz modelu kompozycji figuralnej postaci z serialu w skali 1:6 Smoka Wawelskiego oraz kucharza Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka. Gotowe to ma być do 4 maja.

Rzeźba ma być gotowa i umieszczona w przestrzeni publicznej do końca br. Gąsowski zapewnił, że stanie w ścisłym centrum miasta.

Pomnik będzie częścią szlaku złożonego z niewielkich pomniczków postaci, które stworzyli animatorzy z bielskiego Studia. W ten sposób upamiętnieni zostali już pies Reksio, Bolek i Lolek, a także myśliwy Pampalini.

Stanisław Pagaczewski wydał książkę "Porwanie Baltazara Gąbki" w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. W jej podstawie w latach 1969-70 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najbardziej popularnych kreskówek w Polsce.

W ub.r. magistrat porozumiał się ze spadkobierczynią praw do postaci z serialu "Porwanie Baltazara Gąbki", mieszkającą w Niemczech córką ich twórcy Afreda Ledwiga - Yvonne, a także reprezentantem spadkobiercy autora książki o przygodach bohaterów, które zekranizowało bielskie Studio.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. W Studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.