powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Spotkanie z realizatorami premiery "Orfeusza w piekle"

Na pięć dni przed premierą "Orfeusza w piekle" Jacquesa Offenbacha Opera Krakowska zaprasza na "Inspiracje", czyli spotkanie z głównymi realizatorami premiery, które odbędzie się 23 marca o godz. 17:30 na sali kameralnej. Spotkanie z Tomaszem Tokarczykiem i Włodzimierzem Nurkowskim.

Gośćmi będą Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny spektaklu oraz Włodzimierz Nurkowski, reżyser znany z takich realizacji, jak "Gianni Schicchi / Pajace", "Turek we Włoszech" czy "Ariadna na Naxos". Podczas spotkania zostaną rozlosowane bilety na próbę generalną. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy w Kasie Opery odebrać darmową wejściówkę, dostępne będą od 13 marca 2020 roku.

Cykl spotkań z artystami "Inspiracje" jest organizowany przez Operę Krakowską od wielu lat. Celem "Inspiracji" jest skracanie dystansu dzielącego publiczność i artystów, przybliżanie widzom ich pomysłów, wizji i uchylenie rąbka tajemnicy przygotowań do spektaklu. Tematem najbliższych "Inspiracji" będzie "Orfeusz w piekle - arcydzieło francuskiej operetki, uważane za najlepszą z około stu operetek, jakie wyszły spod pióra Jacquesa Offenbacha. Będzie to pierwsza w historii krakowskiej sceny operowej i operetkowej prezentacja tego spektaklu. O przygotowaniach do premiery "Orfeusza w piekle" opowiedzą:

Tomasz Tokarczyk - dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie skrzypiec prof. Ewy Szubry-Jargoń. W latach 2002-2014 był dyrygentem oraz kierownikiem muzycznym w Operze na Zamku w Szczecinie. Od 2004 roku związany z Operą Krakowską jako jej dyrygent i kierownik muzyczny. Poprowadził ponad 500 spektakli operowych i operetkowych, w tym sprawował kierownictwo muzyczne w ponad 20 spektaklach. W ubiegłym roku przygotowywał premiery "Cyrulika sewilskiego" G. Rossiniego oraz "Joanny d'Arc na stosie" A. Honeggera. Dyryguje również wieloma koncertami symfonicznymi i oratoryjnymi. Współpracuje z licznymi instytucjami w kraju i za granicą, m.in. z Festiwalem w Wexford (Irlandia), z orkiestrą symfoniczną w Trondheim (Norwegia), Teatrem Opery i Baletu w Czelabińsku (Rosja), Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Operą Wrocławską. Występuje z wybitnymi artystami, m.in. z Andrzejem Dobberem, Mariuszem Kwietniem, Katarzyną Oleś-Blacha, Arturem Rucińskim, Małgorzatą Walewską. Od roku akademickiego 2016/2017 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.

Włodzimierz Nurkowski - Reżyser. Absolwent wydziału aktorskiego i wydziału reżyserii krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych (dawnej PWST). Zrealizował ponad 70 spektakli. Związany z krakowskimi scenami, gdzie wyreżyserował m.in. "Antygonę" Sofoklesa, "Nie-Boską komedię" Z. Krasińskiego, "Bolesława Śmiałego" S. Wyspiańskiego, "Cyda" P. Corneille'a (Teatr Ludowy) i wiele innych. Współpracował także z teatrami w Gdańsku, Łodzi, Katowicach, Kaliszu, Rzeszowie, Szczecinie. Ma w dorobku 10 przedstawień Teatru Telewizji, m.in. "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" i "Sąd ostateczny" O. von Horvatha, W Operze Krakowskiej zrealizował m.in. "Orfeusza i Eurydykę" Ch. W. Glucka (1984), "Tetydę na Skyros" D. Scarlattiego (1984), "Eugeniusza Oniegina" P. Czajkowskiego (1985), "Jasia i Małgosię "E. Humperdincka (2002), "Gwałt na Lukrecji" B. Brittena (2004), "Śpiewam miłosny rym..." (2010), "Ariadnę na Naxos" R. Straussa (2012), "Cabaret lunaire" do muzyki A. Schönberga (2013), "Turka we Włoszech" G. Rossiniego (2016) oraz dyptyk operowy "Pajace / Gianni Schicchi" R. Leoncavalla / G. Pucciniego.

Spotkanie poprowadzi Mateusz Ciupka, publicysta muzyczny, autor bloga Szafa Melomana, współpracuje z Krakowskim Biurem Festiwalowym, Filharmonią Śląską, publikował między innymi w "Ruchu Muzycznym", "Dwutygodniku", magazynie "Glissando". Pracuje w Dziale Marketingu Opery Krakowskiej.

Wśród uczestników spotkania zostaną rozlosowane wejściówki na próbę generalną, zaplanowaną na 26 marca, godz. 18:30.

INSPIRACJE - spotkanie z realizatorami premiery "Orfeusza w piekle" J. Offenbacha

23.03.2020, godz. 17:30, sala kameralna Opery Krakowskiej

Darmowe wejściówki do odebrania w Kasie Opery od 13 marca 2020.