powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl "Dziewczyny opisują świat" w MIK

"Dziewczyny opisują świat" w reż. Aleksandry Jakubczak to opowieść o tworzeniu się kobiecego podmiotu i różnych modelach kobiecości funkcjonujących i przekazywanych przez pokolenia polskich kobiet. Pokaz w sobotę - poinformował PAP Radosław Lubiak z Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK).

W informacji przesłanej PAP podkreślono, że jest to przykład "teatru non-fiction".

Przypomniano, że "punktem wyjścia do stworzenia spektaklu >>Dziewczyny opisują świat<< były podarowane Aleksandrze Jakubczak - autorce koncepcji przedstawienia i jego reżyser - dziewczyńskie pamiętniki, a także seria spotkań, dyskusji i warsztatów z dziewczynami i młodymi kobietami wokół zebranych zapisków".

"Zapisany bezpośrednio proces samopoznania, poszukiwanie lub fiasko odnalezienia języka odzwierciedla szersze mechanizmy wytwarzania i reprodukowania modeli kobiecości i kobiecych ról" - powiedziała twórczyni przedstawienia Aleksandra Jakubczak, cytowana na stronie MIK. "Interesuje mnie ten formacyjny proces i postawienie go w świetle feministycznego empowerment, odzyskiwania pozycji, sięgania po symboliczną władzę. Pamiętniki mówią do nas bez pośrednika, nie potrzebują autorytetu, hierarchii, przyzwolenia i usankcjonowania" - wyjaśniła.

Kreacja i performance - Paula Głowacka, Cristina Ferreira i Lena Schimscheiner. Kreacja i przestrzeń - Jana Łączyńska. Konsultacje: Zofia Krawiec i Katarzyna Sikora. Dźwięk - Grażyna Biedroń.

Spektakl poznańskiej Sceny Roboczej zostanie zaprezentowany 14 marca o godz. 19 na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury w ramach cyklu Nowe Formy Teatru.