powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Pożegnanie Jana Targowskiego - dziennikarza, krytyka, pedagoga

Był głosem Polskiego Radia w Łodzi, a muzyka była jego pasją - tak Jana Targowskiego zapamiętali jego współpracownicy. Rodzina, przyjaciele, środowiska artystyczne i dziennikarskie, przedstawiciele lokalnych władz, melomani oraz słuchacze Polskiego Radia Łódź pożegnali go w sobotę w łódzkiej archikatedrze.

Zmarły był dziennikarzem, publicystą i krytykiem. Szefował redakcji muzycznej PR w Łodzi, prowadził też wiele koncertów.

Jan Targowski od 40 lat był związany z regionalną rozgłośnią Polskiego Radia w Łodzi i tamtejszą Akademią Muzyczną, której był absolwentem i wykładowcą. Wychował wielu studentów i dziennikarzy. Słuchacze Polskiego Radia znali Jana Targowskiego z jego programów, w których popularyzował m.in. muzykę poważną i jazz.

Podczas mszy świętej w archikatedrze ksiądz proboszcz Ireneusz Kulesza powiedział, że Jan Targowski zostanie zapamiętany nie tylko jako wybitny nauczyciel akademicki, dziennikarz i krytyk muzyczny "a przede wszystkim jako człowiek, dzięki któremu życie jego bliskich współpracowników i słuchaczy nabierało barw."

Prezydent RP Andrzej Duda, na wniosek wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, odznaczył pośmiertnie Jana Targowskiego Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz rozwoju mediów. Jan Targowski zmarł 25 lutego w wieku 69 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Wartkowicach.