powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Powstanie wirtualne archiwum festiwalu Malta

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszowej 30. edycji festiwalu teatralnego Malta powstanie wirtualne archiwum imprezy. Organizatorzy proszą o pomoc w jego stworzeniu widzów, którzy podzielą się swoimi zdjęciami i filmami.

Pierwsza edycja festiwalu Malta odbyła się w Poznaniu w 1991 r. Nazwę imprezy zaczerpnięto od sztucznego zbiornika wodnego, przy którym organizowano plenerowe przedstawienia teatralne. Międzynarodowy festiwal zaliczany jest do największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy Środkowo-Wschodniej.

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 30-lecia organizatorzy festiwalu wspólnie z CYRYLEM - Cyfrowym Repozytorium Lokalnego Poznania stworzą wirtualne archiwum Malty. - W multimedialnej bibliotece znajdą się fragmenty spektakli, recenzji, rejestracje spotkań, wspomnienia, filmy, relacje, materiały audio oraz specjalna sekcja poświęcona materiałom otrzymanym od widzów - poinformowali pomysłodawcy projektu.

Koordynatorka biura prasowego Fundacji Malta Agnieszka Podhajska zaznaczyła, że archiwum festiwalowe jest wypełnione materiałami zarejestrowanymi z perspektywy organizatorów i mediów. - Znajdują się w nim recenzje, fragmenty spektakli, brakuje jednak najważniejszej perspektywy: kadrów z domowych bibliotek publiczności - przyznała.

Dodała, że prywatne zdjęcia i filmy mieszkańców, którzy obserwowali festiwal mogą być "największymi perełkami" w archiwum imprezy. Pliki audio, wideo i zdjęcia można przesyłać do 8 czerwca na adres: archiwum@malta-festival.pl. W treści wiadomości Fundacja Malta prosi o zamieszczenie zgody na użycie materiału.

Chętni mogą także przynosić swoje zbiory bezpośrednio do siedziby projektu CYRYL przy ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu w godz. od 8-16. Organizatorzy zaznaczyli, że każdy materiał zostanie podpisany nazwiskiem właściciela.

Jubileuszowa strona internetowa z archiwum festiwalu maltańskiego zostanie zaprezentowana w czasie tegorocznej edycji imprezy, zaplanowanej w dniach od 19 do 28 czerwca.