powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Robert Drobniuch nowym dyrektorem Teatru Lalek Guliwer

Komisja konkursowa wybrała dyrektora Teatru Lalek Guliwer. Został nim reżyser teatralny i menadżer kultury Robert Drobniuch - poinformował PAP w komunikacie Urząd m.st. Warszawy. Drobniuch obejmie stanowisko 1 września 2020 roku.

"Komisja uznała, że kandydatura Roberta Drobniucha w najwyższym stopniu spełnia przyjęte przez nią kryteria oceny dotyczące wartości przedstawionej koncepcji programowej i organizacyjnej Teatru Lalek Guliwer" - napisano w informacji prasowej.

Wskazano, że Drobniuch "wykazał się znajomością specyfiki pracy w teatrze dla dzieci i teatrze lalek, ma również doświadczenie w zakresie edukacji kulturalnej". Ponadto, w ocenie komisji, kandydat "w najpełniejszy sposób opisał doświadczenie w zarządzaniu instytucją, prowadzeniu polityki finansowej i kadrowej, współpracy z podmiotami zewnętrznymi, a także w fundraisingu".

Podano, że przedstawiona przez niego koncepcja programowa zawierała plan rozwoju instytucji z zachowaniem dotychczasowej linii programowej. "Kandydat zaproponował rozwój repertuaru i zespołu artystycznego konsekwentnie dążący do wizji nakreślonej w koncepcji, tj. stworzenia miejsca rozpoznawalnego i odnoszącego sukcesy zarówno w Warszawie, jak i na mapie kulturalnej Polski" - dodano.

W informacji prasowej napisano, że w pierwszym etapie postępowania konkursowego spośród 10 kandydatów, którzy złożyli oferty, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 9 osób spełniających wymagania formalne. 2 marca odbyły się rozmowy z kandydatami na temat proponowanych przez nich autorskich koncepcji programowych i organizacyjnych.

Dziewięcioosobowa Komisja obradowała pod przewodnictwem Aldony Machnowskiej-Góry, dyrektorki koordynatorki ds. kultury i komunikacji społecznej. Oprócz przedstawicieli m.st. Warszawy - organizatora placówki - w komisji znaleźli się reprezentanci Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stowarzyszeń zawodowych i twórczych oraz samego teatru.

Robert Drobniuch to urodzony w 1981 roku w Białymstoku, reżyser teatralny, menadżer kultury. Jest absolwentem reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz podyplomowych studiów reżyserii opery i innych form teatru muzycznego na PWST w Krakowie. Ukończył Międzynarodowe Szkolenie Operatorów Kultury przy Narodowym Centrum Kultury oraz liczne kursy i warsztaty. Współtworzył białostockie Stowarzyszenie Artystyczne Kolegtyw i Międzynarodowy Przegląd Inicjatyw Teatralnych Białysztuk. Drobniuch jest laureatem nagród i wyróżnień np. Nagrody Ministra Kultury Belgii, Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku, Nagrody Ministra Kultury dla Wyróżniających się Twórców Kultury dla Dzieci za dokonania w dziedzinie teatru (2015). Od 2012 roku jest dyrektorem Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Teatr Lalek Guliwer został założonym w październiku 1945 roku przez grupę entuzjastów sztuki lalkowej pod wodzą absolwentki warszawskiej ASP Ireny Sowickiej. Działa w Warszawie na Starym Mokotowie. Swój repertuar kieruje do dzieci.