powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Wkrótce premiera "Nany" w Polskim

Przed nami premiera nr 4198 Teatru Polskiego w Poznaniu - 21 marca o godz. 19 na Dużej Scenie odbędzie się polska prapremiera "Nany" Emile'a Zoli w reż. Moniki Pęcikiewicz.

Émile Zola chciał opowiedzieć o "męskich chuciach" i zrobił to za pomocą historii kobiety - Nany, prostytutki z paryskiego bruku - opowiadają realizatorzy spektaklu. - "Jesteśmy wśród kobiet przeczesujących włosy do tyłu, czerwonych-wykonturowanych ust, męskich perfum o jedno psiknięcie za dużo. Wkrótce buty kleją ci się od piwa, włosy od potu i kurzu, w łazience brakuje papieru i chce ci się spać, ale zostajesz, bo zawsze coś może cię ominąć".

Nana nieustannie próbuje wyzwolić się z narzuconej roli, nie przebierając w środkach. Dziś jest dla nas inspiracją i sprawia, że stawiamy sobie pytania: z czego, jak i czy w ogóle przyszło się nam wyzwalać? Jaka jest teraz nasza podmiotowość? Czego się boimy? Jak manifestujemy nasz strach? Czego oczekujemy od innych? Co dajemy z siebie?

Nie ma już śniegu, nie ma traszek, nie ma kalarepy. Ludzie są nienasyceni/przesyceni, niedoczuci, znudzeni. Świat, który znamy się kończy, czy może się zmienić? Znajdujemy się w zamkniętej i zawłaszczonej przestrzeni, gdzie wszystko już należy do kogoś. Chcą coś z siebie wykrzesać, coś poczuć, często za pomocą kogoś. Przyglądamy się ofiarom wykorzystywania, upokorzenia czy bezsilności. Jednak głównie szukamy momentów, kiedy ludziom chwilowo udaje się coś ocalić. Gdy przez chwilę zamykają się w "bańce" i próbują się spotkać z drugą osobą czy samym sobą. Po prostu pobyć.

Nana da Ci wszystko.

Kolejne premierowe spektakle 22 marca o godz. 18.00, 24, 25, 26, 27 i 28 marca o godz. 19.00 oraz 29 marca o godz. 18.00.