powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Nie żyje Dżennet Połtorzycka-Stampf'l

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, współautorka powieści radiowej "Matysiakowie" zmarła w czwartek. Miała 95 lat. Jej główna działalność dziennikarska i pisarska związana była z Polskim Radiem i Telewizją Polską.

- Był to przede wszystkim bardzo dobry, ciepły, życzliwy człowiek. Lubiła słuchać, ale lubiła też opowiadać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dziennikarz i dramaturg Janusz Adam Dziewiątkowski.

Urodziła się 29 sierpnia 1924 r. w Warszawie. Ukończyła Wydział Filozoficzno-Społeczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", była redaktorką m.in. "Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery.

Od 1960 r. współtworzyła - z Jerzym Janickim i Władysławem Żesławskim, a potem z Januszem Adamem Dziewiątkowskim - powieść radiową "Matysiakowie". W 2011 r. została nagrodzona honorowym Złotym Mikrofonem za całokształt swojej pracy.

Przez lata aktywnie działała w organizacjach pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody i zwierząt; pracowała w Lidzie Ochrony Przyrody Warszawa-Południe oraz w Zarządzie Fundacji ANIMALS, z ramienia której przedłożyła Sejmowi projekt Ustawy o Ochronie Zwierząt.

Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą tego orderu (2001). Otrzymała też Nagrodę m.st. Warszawy dla wybitnych warszawiaków działających na rzecz rozwoju stolicy (2010).