Kraków. Dzień Kobiet: spektakl, wystawy, spacery, warsztaty

Na wystawę pokazującą ciało kobiece z różnych perspektyw, spacer śladami krakowianek, a może warsztaty kosmetyków naturalnych? Gdzie wybrać się z okazji Dnia Kobiet? Oto kilka wybranych - spośród wyjątkowo wielu - tegorocznych propozycji.

«Śladem słynnych krakowianek

W czym było do twarzy Irenie Solskiej? Jak dbała o swój wizerunek Helena Modrzejewska? Szczegóły na temat życia słynnych krakowianek poznamy podczas niedzielnego spaceru "Krakowianki i krakuski".

Spacer organizuje przewodniczka po Krakowie Agnieszka Kuźma. - Jakie były słynne kobiety Krakowa? W jaki sposób wywierały wpływ na Kraków i jego rozwój? Jak reagowali na nie mężczyźni? Z okazji Dnia Kobiet zapraszam na spacer śladami "Słynnych krakowianek i krakusek" - mówi Kuźma. Podczas spaceru słuchacze dowiedzą się też m.in., z czego słynęła Nimfa Suchońska, muza Piwnicy pod Baranami, i czemu poświęciła się Józefa Singer.

*Zbiórka o godz. 14 pod Teatrem Słowackiego (plac św. Ducha 1). Bilety w cenie 10 zł, ze względu na duże zainteresowanie dodatkowo obowiązują zapisy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Ale babki

Spektakl teatralny o kobietach? Specjalnie na Dzień Kobiet sztukę "Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś" przygotowały reżyserka Ziuta Zającówna i Teatr Proscenium.

Reżyserka zapowiada: - To dygresyjna opowieść z piosenkami o kobietach, które próbują wciąż na nowo ubarwiać swój świat. Zapraszamy na kolaż tekstów i klimatów od Stefanii Grodzieńskiej, przez podróż do Portofino i "Taką gminę", aż po "Goło i niewesoło" oraz rap napisany przez Ewę Szawul z muzyką Marka Rajssa.

Autorką scenografii i kostiumów jest Barbara Guzik, muzykę przygotował Marek Rajss, a opracowaniem muzycznym zajęły się dodatkowo Monika Bylica i Ewa Szawul.

*"Ale babki! Krótka historia kobiet: od PRL-u aż do dziś" dziś (piątek) o godz. 19 na Scenie Teatru Zależnego (Kanonicza 1).

Ciało z perspektywy kobiety

Jak patrzą na siebie kobiety? Ostatnio w sieci pojawił się film, na którym aktorka Cynthia Nixon wygłasza manifest "Be a Lady, They Said", sprzeciwiający się oczekiwaniom wobec kobiet. "Nie bądź za gruba. Nie bądź za chuda. Jedz więcej. Schudnij. () Musisz zrzucić kilka kilogramów. Idź na dietę. () Mężczyźni lubią kobiece krągłości. Bądź mała. Bądź drobna. Bądź grzeczna. Bądź kobieca. Noś rozmiar zero. Noś podwójne zero" - i tak dalej, i tak dalej.

Z tymi oraz wieloma innymi oczekiwaniami kobiety spotykają się na co dzień. Większość z nich dotyczy głównie kobiecego ciała. Wystawa "Ciałaczki" pod kuratelą Iwony Demko i Renaty Kopyto, którą od 8 marca będzie można oglądać w Domu Norymberskim (Skałeczna 2), galerii Off Frame (Krakowska 41), UFO Art Gallery (Krakowska 13) i Jak zapomnieć (Dietla 7), chce spojrzeć na ciało oczami kobiety.

- Mimo wielu lat działań feministycznych kobiety nadal nie potrafią patrzeć na siebie inaczej niż z perspektywy mężczyzny. W rezultacie ciało kobiety cały czas należy do mężczyzny i tylko poprzez jego sposób widzenia jest oceniane. Wyznaczanie granic i cenzurowanie kobiet zawsze było strategią ograniczającą ich emancypację. Nasza kultura opanowała to do perfekcji. Do tego stopnia, że nikt nie musi nas cenzurować, bo zwykle robimy to same, grzecznie stosując się do panujących zasad - mówią Demko i Kopyto. W wystawie weźmie udział dziesięć artystek, które pokażą ciało kobiece na wiele sposobów. Zobaczymy m.in. ciało folklorystyczne (Pilar Albarracin z Hiszpanii), ciało erotyczne (Keymo), ciało zabobonne (Jasmin Lothert), ciało afirmowane (Julischka Stengele) i ciało opowiedziane (Iwona Demko). - Różne są kobiece doświadczenia. Warto wsłuchać się w każdy pojedynczy głos, aby lepiej zrozumieć istotę cielesnego bytu, w którym funkcjonują zarówno rozum, jak i emocje, i o czym czasami zdajemy się nie pamiętać - podkreślają kuratorki.

*Wernisaż wystawy "Ciałaczki" w niedzielę (8 marca) o godz. 18.30 w Domu Norymberskim. Wystawa będzie czynna do 3 kwietnia. Informacje na stronie dom-norymberski.com

Po muffinki i mydełka

O kosmetykach naturalnych będzie można posłuchać nie tylko na Ekotykach w Forum Wydarzeń, ale też w Muzeum Inżynierii Miejskiej. MIM zaprasza kobiety w każdym wieku, ale też panów, na warsztaty tworzenia kosmetyków naturalnych. - Każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie wykonać kolorowe muffinki do kąpieli oraz ozdobne mydełka glicerynowe - zapraszają organizatorzy.

*Warsztaty odbędą się w niedzielę o godz. 13 w MIM (św. Wawrzyńca 15). Zapisy drogą mailową: muzeum@mim.krakow.pl.

Nie bój się powiedzieć "nie"

Warsztaty samoobrony fizycznej i psychicznej bardzo potrzebne w dobie #metoo. Jak postawić granice, pozbyć się poczucia winy i wstydu oraz wzmocnić asertywność? Dowiemy się podczas weekendowego kursu "WenDo - Droga Kobiet" organizowanego przez fundację Autonomia.

WenDo to jedyna w Polsce metoda samoobrony i asertywności opracowana przez kobiety i dla kobiet. Na warsztaty mogą zapisać się już nastolatki, które ukończyły 16 lat. - Jeśli chcesz wprost stawiać granice, mówić o tym, czego sobie życzysz, a czego nie, swobodniej wyrażać swoje opinie, łatwiej podejmować decyzje oraz umieć bronić się w sytuacjach ataku czy napaści - weź mamę, córkę, siostrę, babcię czy przyjaciółkę i przyjdźcie razem na warsztaty WenDo - zaprasza Agata Teusch, trenerka.

Dotychczas w szkoleniu fundacji Autonomia wzięło udział ponad trzy tysiące kobiet. - Warsztaty dały mi wiarę we własne siły i podważyły przekonanie, że jestem słaba i nieporadna - komentuje jedna z uczestniczek.

Kurs samoobrony WenDo od dziś do niedzieli w Nowej Hucie (os. Centrum C9). Szczegóły na stronie autonomia.org.pl.

Moc kobiet

O miesiączce, porodzie i trudnym macierzyństwie. O #metoo, molestowaniu, przemocy domowej i stereotypach. "Tygodnik Powszechny" i Spółdzielnia "Ogniwo" z okazji Dnia Kobiet zapraszają na dyskusję "Bez tabu, bez lukru".

Organizatorzy zapowiadają, że obok trudnych kwestii zostaną poruszone też te, które opisują doświadczenie kobiecej wspólnoty i siostrzeństwa. Pojawią się świadectwa kobiet spełnionych i mistrzyń oraz wątek religijności kobiet i ich miejsca w Kościele. W dyskusji wezmą udział: Justyna Bargielska, Justyna Dąbrowska i Anna Goc. Rozmowę poprowadzi Ewelina Burda.

*Dyskusja "Bez tabu, bez lukru" 9 marca (poniedziałek) o godz. 19 w Spółdzielni "Ogniwo" (Paulińska 28). Wstęp wolny.

Kobieta. Heroina. Bohaterka

Jak polubić i docenić siebie oraz nabrać energii do działania? W jaki sposób wykonać mapę marzeń? Od początku marca w nowohuckiej ARTzonie trwa Festiwal Kobiet 2020. Hasło "Heroina. Bohaterka".

Motywem przewodnim festiwalu jest akceptacja i zrozumienie samej siebie. - Zadowolenie, harmonia i dobrostan. Na tym zależy nam najbardziej. Tematyka spotkań i warsztatów została dobrana tak, by holistycznie zadbać o ciało i ducha. Co zrobić, żeby organizm funkcjonował w pełnej harmonii? Jak zadbać o każdy ważny obszar swojego życia? Czy można zrównoważyć ciało i umysł, rozwój i emocje, zdrowie i przyjemność? Tego dowiemy się podczas bezpłatnych warsztatów w ARTZonie - mówią organizatorki.

Do poprowadzenia spotkań zaproszono wyjątkowe kobiety. Warsztat "Moja mapa marzeń", podczas którego kobiety będą rozmawiać, wycinać, malować, pisać i komponować, a wszystko po to, by stworzyć indywidualną mapę swoich najskrytszych pragnień, poprowadzi Żaneta Lipiec-Goj, trenerka i doradczyni zawodowa. - Jeśli chcesz nadać swojemu życiu kierunek działania, pragniesz ubrać swoje marzenia w cele i plany, potrzebujesz nabrać energii i chęci do działania, a przy tym chcesz twórczo spędzić czas w towarzystwie innych poszukujących osób - to spotkanie specjalnie dla Ciebie - zaprasza trenerka. Warsztat dziś (piątek) o godz. 17 w ARTZonie.

Na poniedziałek (godz. 17) zaproszone są z kolei wszystkie kobiety, które mają niskie poczucie własnej wartości. "Bądź sobą, bądź po swojemu, bądź taka, jak chcesz" to zajęcia zwalczające kompleksy, obnażające wymówki, uczące puchatego, egoistycznego myślenia o sobie, akceptacji, zrozumienia i miłości - opowiada Katarzyna Habowska, coach, trenerka rozwoju osobistego.

Festiwal Kobiet 2020 potrwa do 28 marca.

*Wszystkie warsztaty odbędą się w ARTZonie (os. Górali 4). Wstęp wolny. Zapisy drogą mailową: k.szczesniak@okn.edu.pl.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego