Warszawa. Premiery w TR Warszawa i Collegium Nobilium

6 marca w TR Warszawa odbędzie się premiera "Wracać wciąż do domu" w reż. Magdy Szepcht, a Collegium Nobilium pokaże spektakl dyplomowy "Hymny" w reż. Anny Smolar.

«Premiery teatralne w w TR Warszawa i Collegium Nobilium, nowe wystawy w Biennale Warszawa i Pawilonie SARP. Polecamy wydarzenia i atrakcje kulturalne w Warszawie.

Premiera "Wracać wciąż do domu" w TR Warszawa

Nowa premiera w TR Warszawa. Reżyserka Magda Szpecht wzięła na warsztat książkę Ursuli K. Le Guin pt. "Wracać wciąż do domu", której akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy kończy się większość dystopijnych opowieści science-fiction. Spektakl opowiada o tym, co dzieje się po zniknięciu współczesnej cywilizacji, setki lat po katastrofie klimatycznej. Twórcy przenoszą się w czasie aż do momentu, kiedy ludzie ponownie żyją blisko natury. Poznajemy społeczeństwo, w którym najważniejszą rolę odgrywa wspólnotowość i pozbawiona hierarchii więź z otaczającym światem. Przedstawienie to koprodukcja Festival/Tokyo, TR Warszawa oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Premiera wersji japońskiej w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych odbyła się 8 listopada 2019 roku podczas Festival/Tokyo w Japonii. Spektakl "Wracać wciąż do domu" ma dwie wersje obsadowe: polsko-japońską (prezentowaną w Tokio) i polską, którą zobaczymy w TR Warszawa. Wystąpią: Małgorzata Biela, Sara Celler-Jezierska, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski i Paweł Smagała. Muzyka na żywo: Krzysztof Kaliski.

"Wracać wciąż do domu" - premiera w piątek 6.03.2020, kolejny spektakl: sobota i niedziela, 7-8.03. Godz. 19. TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8. Bilety: 70 zł.

***

"Hymny" w Collegium Nobilium

Są sprawy, o których się nie rozmawia ani z partnerem, ani z partnerką, ani z własną matką. Nie mówi się o nich z przyjaciółmi, z lekarzem, z kimkolwiek. Czasem dlatego, że sprawy te są zbyt oślizgłe, nazbyt niedorzeczne; zbyt nieracjonalne, błoniaste i błotniste - tak swoje przedstawienie pt. "Hymny" opisują jego twórcy. A jest to spektakl dyplomowy studentów i studentek aktorstwa scen muzycznych warszawskiej Akademii Teatralnej. Reżyserką jest Anna Smolar, a libretto stworzyła pisarka i dramaturżka Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Obie twórczynie są laureatkami Paszportu Polityki. Z kolei partytura muzyczna na sześć głosów i niemowlę jest dziełem Macieja Cieślaka, kompozytora, producenta, twórcy zespołu Ścianka. Scenografia i kostiumy: Mateusz Atman. Występują: Dominik Bobryk, Weronika Bochat, Patrycja Grzywińska, Filip Karaś, Natalia Kujawa, Małgorzata Majerska.

"Hymny" - premiera w piątek 6.03.2020, kolejne spektakle: sobota i poniedziałek, 7 i 9.03.2020. Godz. 18.30. Teatr Collegium Nobilium, Scena im. Jana Kreczmara, ul. Miodowa 22/24. Bilety: 40 zł.

***

Teatroteka Fest

6-8.03.2020, Teatr Collegium Nobilium, ul. Miodowa 22/24; kino Syrena w Muzeum Warszawy, ul. Rynek Starego Miasta 28-42. Wstęp wolny.

"Nowe kadry teatru" to przegląd młodej polskiej dramaturgii na kinowych ekranach. Przez trzy dni festiwalu "Teatroteka Fest. Nowe kadry teatru" zobaczymy osiem premierowych ekranizacji spektakli młodych autorów i autorek dramatów. W programie: "Matka Boska Niespodziewana" - komediodramat Szymona Jachimka w reżyserii Macieja Buchwalda; "O człowieku, który siedział tyłem" - komedia o wyobcowaniu młodego człowieka autorstwa Karola Lemańskiego w reżyserii Macieja Wiktora; "Pustostan" Maliny Prześlugi - groteskowy dramat rodzinny w reżyserii Tatjany Logojdy; "Żona Łysego" - kameralny dramat psychologiczny napisany przez Waldemara Pasińskiego i wyreżyserowany przez Tomasza Jeziorskiego oraz "Kasie" - pełna absurdalnego humoru opowieść Wojciecha Tremiszewskiego o niezgodzie na narzucanie kobietom roli kury domowej w reżyserii Filip Gieldona. Będzie też sekcja zekranizowanych spektakli dla dzieci, a w niej: "A niech to gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej, "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi i "Królewna Logorea i niedźwiedź" Marii Wojtyszko. Ekranizacje walczyć będą o główną nagrodę przeglądu. Ponadto w programie Teatroteka Fest spotkania z twórcami, wystawa i koncert Gaby Kulki.

***

Rasa i las

Piątek, 6.03.2020, godz. 20, Biennale Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50.

Wernisaż wystawy "Rasa i las" w Biennale Warszawa. To ekspozycja przygotowana przez interdyscyplinarny zespół badawczy INTERPRT, który zajmuje się gromadzeniem faktów związanych ze zbrodniami na środowisku naturalnym. Zwraca szczególną uwagę na punkty styku międzynarodowego prawa humanitarnego z prawną ochroną środowiska. Splatając na nowo obrazy, dokumenty, świadectwa i dane z różnych źródeł, tworzy ramę dla nowej refleksji. Projekt pokazywany w Biennale Warszawa bada materialność i wizualność dowodów w sprawie nr 1307. Historia sięga 1947 roku, kiedy w ramach działania Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC) Polska oskarżyła jedenastu obywateli Niemiec o zbrodnie wojenne związane ze zniszczeniem środowiska naturalnego. Wystawę oglądać można do 19.04.2020, wt.-nd. w godz. 12-20. Bilety: 10 zł.

***

Hrabal na Elektoralnej

Sobota, 7.03.2020, godz. 19, Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12.

"Hrabal na Elektoralnej/ 52 lata później" to wieczór literacko-filmowy z udziałem aktora Wojciecha Pszoniaka i pisarza Janusza Andermana z okazji 52. rocznicy jedynego wieczoru autorskiego Bohumila Hrabala z polskimi czytelnikami, który odbył się 7 marca 1968 roku w dzisiejszej siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury. W programie pokaz filmu "Skowronki na uwięzi" Jirígo Menzela według opowiadań Hrabala z książki "Sprzedam dom, w którym już nie chcę mieszkać". Fragmenty prozy z tego tomu przeczyta Wojciech Pszoniak, a w spotkaniu weźmie też udział polski tłumacz publikacji Janusz Anderman. Wydarzenie zainauguruje tegoroczną edycję "Polsko-czeskiej wiosny literatury". Bilety: 20 zł.

***

52. rocznica Marca '68

Niedziela, 8.03.2020, godz. 12, dworzec Warszawa Gdańska, ul. Słonimskiego 6.

Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają na warszawskie obchody 52. rocznicy Marca '68 - w niedzielę na Dworcu Gdańskim w Warszawie, pod tablicą upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Tablica z cytatem Henryka Grynberga: "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli" została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 r. Od tego czasu co roku spotykają się przy niej przedstawiciele pokolenia Marca '68 i ich rodziny, członkowie organizacji żydowskich oraz bliscy tych, którzy wyjechali z "dokumentem podróży" w jedną stronę.

***

Spotkanie z Grzegorzem Piątkiem

Wtorek, 10.03.2020, godz. 18.30, Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16. Wstęp wolny.

Nowy Teatr zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949". To wydana przez wydawnictwo W.A.B. opowieść entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie "najlepszego miasta świata" na gruzach starego porządku i o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego