powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Uroczystości pogrzebowe Pawła Królikowskiego

W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Warszawie rozpoczęły się w czwartek po godz. 11 uroczystości pogrzebowe zmarłego 27 lutego aktora Pawła Królikowskiego. Mają one charakter państwowy.

W ostatnim pożegnaniu Królikowskiego uczestniczy rodzina, przyjaciele, fani, przedstawiciele świata kultury i władz, w tym prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Mszę świętą poprzedziła uroczystość przekazania nadanego pośmiertnie odznaczenia oraz wystąpienie wicepremiera Glińskiego.

Paweł Królikowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent przekazał order żonie zmarłego, Małgorzacie Ostrowskiej-Królikowskiej podczas uroczystości pogrzebowych, które odbywają się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa w Warszawie.

- Będzie nam brakować artysty, hojnie dzielącego się swoim talentem i zaangażowaniem, ale dzieło pana życia pozostanie, bo zostaliśmy nim przez pana obdarowani - powiedział w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podczas uroczystości pogrzebowych Pawła Królikowskiego.

- Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wszyscy wiadomość o śmierci Pawła Królikowskiego. Odszedł ceniony i lubiany aktor, który w ostatnich latach pełnił również funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Odszedł też - a może, przede wszystkim - ciepły, pogodny i dobry człowiek, kolega, przyjaciel, mąż i ojciec, głowa wspaniale artystycznie uzdolnionej rodziny - powiedział minister kultury.

Wskazał, że Królikowski "spełniał się przede wszystkim w pracy przed kamerą, na scenie pojawiał się rzadziej, choć debiutował w Teatrze Studyjnym w Łodzi, a potem współpracował z Wrocławskim Teatrem Współczesnym". - W swoim repertuarze miał też przedstawienia impresaryjne - dodał.

Minister kultury przypomniał, że "zaraz po studiach aktorskich, w 1987 roku wystąpił na wielkim ekranie w dramacie społecznym +Pantarej+ Krzysztofa Sowińskiego, gdzie wcielił się w postać

tytułową". - W latach dziewięćdziesiątych znakomicie odnalazł się jako prowadzący program telewizyjny dla młodzieży +Truskawkowe studio+, którego był pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem. Charyzma i pogoda ducha Pawła Królikowskiego przyciągały przed ekrany miłośników wielu programów, w których brał udział jako uczestnik, a także jako juror" - mówił Gliński.

Ocenił, że "spośród wielu występów w serialach, produkcjach telewizyjnych i filmowych, w sercach widzów zapisał się przede wszystkim dynamiczną i budzącą ogromną sympatię rolą Kusego w +Ranczu+ Wojciecha Adamczyka". "Skalę swoich możliwości aktorskich objawił też jako główny bohater filmu +Hel+ Kingi Dębskiej z 2009 roku" - dodał.

Minister kultury zwrócił uwagę także na działalność Królikowskiego jako prezesa zarządu Związku Artystów Scen Polskich. - Na stanowisku tym wykazał się charakterystycznym dla niego zaangażowaniem oraz troską o sprawy środowiska artystycznego" - zaznaczył szef MKiDN. Dodał, że aktor "swoim

autorytetem i doświadczeniem służył również, działającej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radzie do spraw Instytucji Artystycznych". "Obserwując jego pracę, mającą na celu poprawę sytuacji bytowej artystów wykonawców, trudno było odgadnąć, że sam zmaga się z tak poważnymi problemami - zaznaczył.

Gliński przypomniał, że w 2018 roku aktor otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w uznaniu osiągnięć artystycznych.

Jak mówił, Królikowski "miał wielkie szczęście być człowiekiem kochanym - przez rodzinę, przez przyjaciół oraz oczywiście przez swą wierną publiczność". - Zasłużył na to, nie tylko jako niezwykła osobowość medialna, osobowość naszej kultury, ale także jako człowiek aktywny, wrażliwy i pełen pasji. Jako odpowiedzialny obywatel, który angażował się altruistycznie w sprawy swojego środowiska - wymieniał Gliński. - Zasłużył się naszej wspólnocie, zasłużył się Polsce - podkreślił.

- To wielki dar spotykać dobrych otwartych ludzi na swojej drodze. Takim człowiekiem był Paweł Królikowski - wskazał Gliński.

- Będzie nam brakować pana serdecznego uśmiechu i pana wielkiego serca, otwartego dla wszystkich potrzebujących. Będzie nam brakować artysty, hojnie dzielącego się swoim talentem i zaangażowaniem, ale dzieło pana życia pozostanie, bo zostaliśmy nim przez pana obdarowani - dodał.

Po mszy aktor spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Zduńskiej Woli. Był aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym i dubbingowym, prezenterem i realizatorem telewizyjnym. Od 16 kwietnia 2018 r. do ostatnich dni pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich.

W latach 1987-90 występował w Teatrze Studyjnym w Łodzi. Zadebiutował w 1984 r. rolą chuligana w filmie dla dzieci i młodzieży "Dzień kolibra". w reżyserii Ryszarda Rydzewskiego (1984). Obraz został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago. W czasie studiów zagrał w telewizyjnym filmie Łukasza Wylężałka "Ludożerca" (1987), przygodowej "Opowieści Harleya" (1987), do której skomponował i napisał tekst piosenki "Mój Harley", a także w dramacie "Pantarej" (1987), gdzie wystąpił w roli narkomana. Za jego najważniejszą i najbardziej dojrzałą rolę uchodzi kreacja w "Helu" Kingi Dębskiej (2009).

Widzowie pokochali Królikowskiego za role serialowe, grał m.in. onkologa profesora Sławomira Starzyńskiego w "Na dobre i na złe" (2005-2006), a przede wszystkim Jakuba Kusego w serialu "Ranczo". Za tę rolę otrzymał w 2007 r. nagrodę "Melonik" dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku. Ostatnio był jurorem w telewizyjnym programie "Twoja Twarz brzmi znajomo".

W 2018 r. aktor został uhonorowany Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W kwietniu 2018 r. został wybrany na prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Z jego inicjatywy w lutym 2019 r. Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji-ZASP i TVP podpisały porozumienie o współpracy partnerskiej, dotyczące Teatru Telewizji. 21 lutego Królikowski zrezygnował z pełnionej funkcji.

Zmarł 27 lutego po ciężkiej chorobie w wieku 58 lat.