powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Ile żab waży księżyc?" - premiera we Wrocławskim Teatrze Lalek

Sztukę "Ile żab waży księżyc" Maliny Prześlugi w reżyserii Agaty Kucińskiej wystawi w sobotę na Scenie Kameralnej Wrocławski Teatr Lalek. Jak zapowiedziała reżyserka, to opowieść o rodzącej się bliskości i otwieraniu się na drugą osobę.

Dramat Maliny Prześlugi został nagrodzony w 29. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Bohaterami sztuki są Król, w którego świecie nie ma miejsca na relacje międzyludzkie oraz wrażliwy i dociekliwy Chłopiec, który wywraca jego życie do góry nogami.

- Historia opowiada o spotkaniu dwóch osób i rodzącej się między nimi bliskości, przyjaźni i miłości, gdzie jeden uczy się od drugiego. Król jest skupiony na pracy, skupiony na sobie, jest jednocześnie samotnikiem. Chłopiec uczy go miłości, empatii, Król, chcąc nie chcąc, w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie już bez niego żyć - mówiła w środę podczas próby medialnej Agata Kucińska, reżyserka i współautorka scenografii.

Spektakl skierowany jest do dzieci od 5 roku życia, jednak, jak zwróciła uwagę reżyserka, może być on pouczający także dla dorosłych. - Sam tekst jest i zabawny i wzruszający. Dzieci patrząc na Króla będą porównywać go ze swoimi bliskimi dorosłymi. Myślę, że Król mógłby być właśnie takim naszym współczesnym dorosłym, który po prostu wciska dziecku smartfona do ręki i nie ma dla niego czasu - tłumaczyła Kucińska.

Reżyserka postanowiła w spektaklu połączyć lalki z autorską techniką "malowania światłem", stworzoną przez wrocławską grupę Cloud Theater. Artyści obecni na scenie podczas każdego przedstawienia będą na żywo malować elementy świata przedstawionego, tworząc multimedialną scenografię.

- Projekcje są znane w teatrze i od lat stosowane, natomiast myślę, że rysowanie na żywo w teatrze to taka wartość, którą trudno przecenić, bo zawiera w sobie ten element, którego większość projekcji nie zawiera - życie i prawdę. Zawsze mnie najbardziej inspirowało to, że można korzystać z technologii w teatrze w taki sposób, żeby nie była ona konkurencją dla aktora, tylko współpracowała z nim - mówił Teo Dumski, założyciel Cloud Theater.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę na Scenie Kameralnej Wrocławskiego Teatru Lalek.